מומלצים

הסיור שלכם בירושלים

הסיור הזה הוא מה שיכול להשלים את הביקור שלכם בעיר לחוויה מושלמת! סיור עם מדריך מקומי שמכיר את כל מה שמעניין בעיר, בקיא בהיסטוריה שלה כמו גם בנעשה בה כעת ויכול לענות לכם על כל שאלה אודותיה. זוהי הזמנה חד פעמית עבורכם: בואו לראות ולהבין את אחת הערים המרתקות בעולם, אך גם אחת המורכבות והמתפתחות שבהן, ובקצב מסחרר. הסיורים שלנו, המרכז להכרת ירושלים, מאושרים על ידי כל הגורמים הרלוונטיים ומבוצעים על ידי מורי דרך מוסמכים שהם ירושלמים המתגוררים ועובדים רק בה. אנו מציעים סיורים מותאמים לכולם: לקבוצות גדולות ולקבוצות קטנות, לזוגות וליחידים.

הסיורים שלנו מותאמים עבורכם אישית. להזמנת סיור, לבירורים או שאלות – התקשרו כעת או שלחו הודעת SMS או ווטצ'אפ למספר 054-6742065.

רוצים להצטרף לסיור קיים?
יש סיור קבוע בכל יום, גם בסופי שבוע, בשעה 10:00 או בשעה 17:00. הסיורים הם לעיר העתיקה, לשוק מחנה יהודה, או לאחת השכונות הייחודיות של ירושלים (רחביה/טלביה, אבו תור הקסומה, משכנות שאננים וסביבתה, עין כרם המהממת). כדי לברר אם יש מקום בסיור, שלחו הודעת ווטצאפ אל המספר 0546742065 ובה תציינו את מספר המשתתפים לגבי הסיור בתאריך, בשעה ובמקום שאליו תרצו לסייר בירושלים. הסיורים הללו הם סיורים רגליים של כשעתיים ובעלות של בין 80-120 ש"ח.

להזמנת סיור, לבירורים או שאלות – התקשרו כעת או שלחו הודעת SMS או ווטצ'אפ למספר 054-6742065.

רשימת הסיורים שלנו:

 • סיור בעיר העתיקה
  (הסיורים בטוחים ומאובטחים).
 • סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה
 • סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים
 • סיור בשכונות רחביה וטלביה
 • סיור בשכונת נחלאות
 • סיור בשכונת המושבה הגרמנית
 • סיור בשכונת אבו תור
 • סיור בשכונת קטמון הישנה
 • סיור בהר הרצל
 • סיור אדריכלות באוהאוס
 • סיור למשפחות בעין כרם (מתאים לילדים עד גיל 12).
מצודת דוד, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

יש לכם שאלות? הנה כמה שאלות נפוצות והתשובות שלנו:

למה ירושלים? כי אין עוד עיר כזאת! ירושלים היא עיר תוססת, בעלת אופי, מסקרנת, טומנת בחובה היסטוריה, ארכיאולוגיה, מסורת וקדושה לרבים. עיר שהיא סמל כמיהה יהודי כבר אלפי שנים. ירושלים היא עיר עתיקה, עיר של שווקים צבעוניים, עיר של קריית השלטון, עיר מודרנית, עיר של מוזיאונים, עיר של טבע עירוני, עיר של אוכלוסיות מגוונות ומעניינות, עיר של פארקים, גנים ואתרים מעוררי עניין הפתוחים לכל.

איפה נטייל? המטרה היא שאתם תיהנו ותצאו עם חוויה מבוססת הרגשה טובה מירושלים. כך שאפשר למצוא מסלול שמתאים לכם.

למה אנחנו? Jerusalem21.com מפעיל את "המרכז להכרת ירושלים" שמטרתו לעודד היכרות עם העיר ירושלים באמצעות סיורים מזווית ייחודית בכל רחבי העיר. במרכז – שבראשו עומד שלמה צזנה (סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך) – ישנו צוות מנוסה, קשוב ונינוח של מדריכים וותיקים. אנחנו מתמחים ומדריכים בירושלים ורק בירושלים. המדריכים של המרכז מכירים, אוהבים ועובדים בירושלים – אנחנו ניקח אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. הטיולים יותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר ואתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת. ולא פחות חשוב: אצלנו המחיר הוגן!

למה עכשיו? כי ירושלים פורחת, מתפתחת ומסבירת פנים יותר מתמיד!

מה העלות של סיור לקבוצה? המחירים שלנו נמוכים מהמקובל בשוק. המחיר נקבע לפי סוג הסיור, מספר המשתתפים, אורכו של הסיור, בגמישות שלכם למועדו ובדרישות המיוחדות שלכם. אבל אל תדאגו בגלל הכסף… ביקור שלכם בירושלים חשוב לנו יותר. נסתדר.

איך יוצרים קשר?
אפשר להתקשר, אבל עדיף לשלוח הודעת ווטצ'אפ:

נייד: 054-6742065
הודעת טקסט/וואצ'אפ תענה מיד.
מייל: shlomocesana@gmail.com

להתראות בירושלים!

סיורים לקבוצות וארגונים

סיורים לקבוצות הם עסק הדורש מיומנות, ארגון, סדר, ידע וניסיון. סיורים לקבוצות וארגונים בירושלים זאת ההתמחות של "המרכז להכרת ירושלים". תחסכו לעצמכם כאב ראש והזמינו.

מאת שאולי מדר

הסיור שלך בירושלים צריך להתחיל בראש טוב. ההזמנה שלך יכולה להתבצע עכשיו. חייג או שלח ווצאפ למספר 0546742065

אנחנו "המרכז להכרת ירושלים" מכירים את צרכי הארגון ומקיימים סיורים מותאמים לקבוצה שלך. יום סיור בירושלים יכול להיות יום של כייף, של גיבוש, יום של תוכן מעניין וחוויה מרימה. אל תפספסו אותו ואל תשאירו את ההחלטות למשהו שאתם לא סומכים עליו. שורה ארוכה של ארגונים מוסדיים, ארגונים פרטיים, עסקים קטנים ובינוניים, מפעלים, חברות היי-טק, משרדי ממשלה ועיריות וכן משרדים קטנים ואינטימיים, בחרו ב"מרכז להכרת ירושלים" ושדרגו את החוויה שלהם בירושלים. עכשיו תורכם!

רשימת הסיורים שלנו:

 • סיור בעיר העתיקה
  (הסיורים בטוחים ומאובטחים).
 • סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה
  לכל הפרטים על סיורים קולינריים וסיורי טעימות לחץ כאן!
 • סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים
 • סיור בשכונות רחביה וטלביה
 • סיור בשכונת משכנות שאננים
 • סיור בשכונת נחלאות
 • סיור בשכונת המושבה הגרמנית
 • סיור בשכונת אבו תור
 • סיור בשכונת קטמון הישנה
 • סיור בהר הרצל
 • סיור אדריכלות באוהאוס
 • סיור למשפחות בעין כרם (מתאים לילדים עד גיל 12)
 • סיור מודרך במוזיאון ישראל
 • סיור בעקבות מנהיגים ומנהיגות
 • סיור בעקבות כוהנים ונביאים

בראש "המרכז להכרת ירושלים" עומד היזם שלמה צזנה (סופר, עיתונאי בכיר לשעבר, ארכאולוג, שכעת חוקר את ירושלים ומדריך בה). לצדו עובדת שורה ארוכה של מדריכים ומדריכות תוססים ומנוסים. כולם מורי דרך מוסמכים באישור משרד התיירות. המדריכים מכירים, אוהבים, גרים ועובדים בירושלים והם ייקחו אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. 

יש לנו סיורים קבועים, אך אנו מציעים גם טיולים שיותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר. כך שאתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת. החזון שלנו הוא להעניק חווית ביקור מהנה, נעימה ומלאת ידע והתרגשות למבקרים בעיר ירושלים.

ליצירת קשר שלחו הודעת טקסט או התקשרו כבר עכשיו אל: 054-6742065

"ועדיין, לא מקנא במקבלי ההחלטות"

שלמה צזנה היה שם. הוא בילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, פקידים וקצינים בכירים. שמע מהם את הסודות, הבעיות והמסרים. עכשיו הוא מפרסם את "המגילה" – ספר חדש, מותחן עלילתי מרתק, על מה שראה ושמע במסדרונות. דמיוני, כמובן.

מאת שאולי מדר

"אנחנו חיים במציאות לא נורמאלית", אומר שלמה צזנה, המחבר של "המגילה" מותחן עלילתי חדש שיוצא לקראת שבוע הספר 2022. "יש טשטוש גדול בין מציאות לדמיון. יש פער עצום בין הצהרות של פוליטיקאים, לבין מה שהם עושים שניה אחרי שהם נבחרים", הוא ממשיך. "האמת היא שראיתי שם הכל ושמעתי הכל ואני עדיין לא מקנא במקבלי ההחלטות. הם אכן בעלי שררה, כוח והשפעה, אבל הם נאלצים לקבל החלטות לא פשוטות. החלטות חורצות גורלות. וזה לא קל".

ש: מה לא קל?

"לא קל לקבל החלטות קשות והרות גורל. גם אם מדובר בהחלטות שקובעות לאחרים ולא אליך אישית".

ש: ומה ההחלטות הכי קשות שפוליטיקאים צריכים לקבל?

"ברור שיש החלטות מדיניות הרות גורל, שעל פניו אליהן אתה מתכוון. אבל הבעיות הקשות ביותר, הן בעיות מורכבות, שיש להם השלכה או השפעה על אנשים מהמגזר שלהם, מהקבוצה שלהם, מהמליאה שלהם, או מהמשפחה שלהם".

ש: וראית החלטות כאלה אצל נתניהו, אולמרט, ברק או שרון?

"הספר הוא ספר דמיוני. הוא לא עוסק בראש ממשלה כזה או אחר. אבל הבעיות הן בהחלט לא דמיוניות. הן כאן ועכשיו ולמעשה בעיות שמלוות אותנו שנים".

ש: למשל?

"למשל הר הבית. שאלה שכולם בורחים ממנה. האם לאפשר ליהודים לעלות באופן חופשי למקום הקדוש ביותר ליהדות".

שלמה צזנה באחת ממסיבות העיתונאים הדרמטיות בירושלים. ברקע, ראש הממשלה אהוד אולמרט.

ש: וזה במרכז העלילה.

"העלילה היא על ארכאולוג ירושלמי מגלה בטעות כתובת עתיקה לפיה מגיפה שתהרוג מיליונים תפרוץ בסוף השבוע הקרוב. לפי אותה הכתובת, המגיפה תיעצר אם ראש הממשלה יעלה להר הבית ויקריב קורבן. להאמין? לא להאמין? ההתרחשויות במציאות מכתיבות את קצב קבלת ההחלטות".

ש: וואו. יש גם סיפור אהבה במרכז הספר, נכון?

"נכון. הגיבור הראשי הוא דמות מורכבת ומסובכת… הסיפור הוא על הטשטוש היומיומי שקיים בישראל בין מציאות לדמיון. על מרוץ החיים המטורף בו אנו חיים. זהו סיפור הבוחן את מגבלות הכוח של ראש הממשלה. את המעורבות של בני משפחתו וסביבתו הקרובה בקבלת ההחלטות שלו. זהו סיפור על פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, אל מול יחסים אישים ואינטימיים. על ירושלים והמורכבות האינסופית שלה, אל מול חיי השגרה בה. זהו סיפור על יהודים וערבים, על אמונות ורצונות, על אהבות ואכזבות, על שבריריות החיים. על הקשר בין עבר, הווה ועתיד. זהו סיפור על מגיפה שטלטלה מדינה שלמה. העלילה נכתבה עוד לפני שפרצה הקורונה, אך מתפרסמת כעת, כשאנו כבר מכירים היטב את הסכנות והחרדות מנגיף ללא מעצורים".     

ש: תרחיב.

"הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים. לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה בירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן".

"ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו. בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך. עליו לברוח מהרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו".

"הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?  זהו מותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית".

ש: שמע, דיברתי עם כמה חברים שקראו את הספר. הם התמוגגו. ספר מצוין. מי העורך שליוה אותך? "עורכת. עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי. אני ממש שמח שהיא ניהלה את העניינים ולקחה את הספר לכיוונים הנכונים שלו".

ש: אתה עיתונאי גם היום?

"הייתי 25 שנים כתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום". היום אני חוקר את ירושלים ומדריך בה טיולים. אני מנהל את המרכז להכרת ירושלים. מוזמנים למצוא את המרכז בגוגל ולהגיע גם לסיור".

הספר נמכר בעותקים דיגיטליים באתר הספרים "עברית"! בלינק הזה: https://www.e-vrit.co.il/Author/4897/%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94_%D7%A6%D7%96%D7%A0%D7%94

עותקים מודפסים ומוזלים של הספר יימכרו בשבוע הספר בדוכן בירושלים.  

סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה

סיור קולינרי של "המרכז להכרת ירושלים" מאפשר להפעיל את כל חמשת החושים. הסיור מפגיש בין טעמים, ריחות, קולות ומגע עם הסחורה הטרייה – עם המראות הססגוניים. הסיור משלב הליכה עם מדריך שהוא מורה דרך מוסמך שמומחה לשוק, מניבה חוויה מרגשת שתזכרו מירושלים. לכל הפרטים>
מאת שאולי מדר

סיור טעימות קלאסי בשוק מחנה יהודה הוא סיור תוסס של שעתיים מרתקות, במהלכו נחשפים לסיפורו של השוק: איך הוא נולד, איך הוא מצליח והיכן האתגרים של השוק? נשמע סיפורים על האנשים שעושים את השוק ונהנה ממגוון הסחורה, הפירות, הירקות, המאכלים והשפע שהשוק מציע. במהלך הסיור עוצרים ליד דוכנים מיוחדים, מסקרנים, מעניינים ומטריפים.

יש שתי דרכים להצטרפות:

אפשרות אחת: הצטרפות לסיור היומי הקבוע שיוצא בכל יום בבוקר או בערב. לפרטים והרשמה שלחו הודעת ווצאפ או טלפנו אל 0546742065.

האפשרות השנייה: לקבוע מועד שמתאים לכם: בדקו זמינות של מדריך וסיור: שלחו הודעה (מהירות תגובה הגבוהה ביותר היא בווצאפ) לטלפון מספר: 0546-742065.

יש לכם עוד שאלות? מהססים ולא אוהבים הפתעות? מצוין. בדיוק עבורכם ריכזנו כאן את כל השאלות והתשובות לגבי סיורים קולינריים בשוק של "המרכז להכרת ירושלים":

המדריך המלא לכל השאלות והתשובות לגבי סיורים קולינריים בשוק מחנה יהודה בירושלים

מתי מתקיים הסיור?
מתי שתחליטו! אנחנו ערוכים גם לסיור עכשיו וגם לסיור שנקבע לכל מועד שתרצו.
מעוניינים להצטרף לסיור קיים? בחרו מהסיורים הקיימים והירשמו כאן. לחצו כאן.

 מי אתם, מי המדריכים?
"המרכז להכרת ירושלים" הוא גוף שמטרתו לעודד היכרות עם העיר ירושלים באמצעות סיורים מזווית ייחודית בכל רחבי העיר. זהו אתר עסקי אותו מפעיל היזם שלמה צזנה (סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך) ואיתו עובד צוות מנוסה, קשוב ונינוח של מדריכים וותיקים. הקבוצה מתמחה ומדריכה בירושלים ורק בירושלים. המדריכים של המרכז חיים את העיר. הם מכירים, אוהבים, גרים ועובדים בירושלים. אנחנו ניקח אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. המחירים הוגנים. הטיולים יותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר ואתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת.

איך נרשמים?
שולחים הודעת ווצאפ למספר 054-6742065 (המענה הכי מהיר) אבל אפשר גם סמס או שמתקשרים ומספרים לנו כמה משתתפים תהיו ומתי תרצו לבקר בשוק?

שאלות ותשובות לגבי הטעימות:

 • מה אוכלים בסיור? או כמה ואיזה טעימות יש במהלך הסיור?  
  • סיור טעימות כולל חגיגה עשירת מאכלים.
  • הבסיס הוא טעימות של שתייה (משקאות פרי ייחודים); מנות ביניים (עלי גפן, ברוסקטות); מנה עיקרית (מאפים ובשר); ומתוקים.
  • קבוצה יכולה לבחור גם בעצמה ולפי מה שתחליטו, נשלח לכם תפריט מלא (התפריט יכול להיות מגוון כך שיש אפשרות לבחור מה תרצו לאכול).
 • כמה תחנות יש בסיור טעימות?
  • עוצרים במהלך הסיור כדי לשמוע הסברים ולהתבוננות.
  • עצירות לטובת אכילה מהטעימות, יש בין 5-7.
 • האם האוכל שאוכלים במהלך הסיור הוא כשר?
  • כן. המזון נרכש במקום מבתי עסק שמחזיקים בתעודת כשרות של הרבנות הראשית ירושלים (או ארגון כשרות מחמיר מכך).
 • האם האוכל בטעימות בסיור הוא חלבי או בשרי?
  • סיור משלב (בסיורים המשלבים שומרים על כללי הכשרות: אפשר לפתוח במאפה גבינה, להמשיך במאכלי פרווה/צמחוניים כמו – יפרח כורדי – עלי גפן ממולאי אורז ולסיים עם מאפי בשר. המאכלים כשרים ויש הפרדה של שעה לפחות בין טעימות של מאפים חלביים לבין טעימות בשריות).
 • מה זאת מנת טעימות ומה הגודל שלה?  
  • "טעימה" היא מנה קטנה. למעשה, בדרך כלל אנו מזמינים מנה שלמה ומחלקים אותה למספר משתתפים, לפי גודלה (לחצי, לשליש, או לרבע). כל אחד אוכל את חלקו בנפרד. נאמר, במנה של כנאפה בשרית, מנה של עלי כדאיף ובשר אסדו המוגשת על מגש קטן, המנה מחולקת לשניים. בתחנת עלי הגפן כבושים מלאים באורז ומגולגלים, יש שתי יחידות לכל משתתף. במנת הטעימות של המשקאות המיוחדים, למשל במשקאות איש האתרוגים עוזיאלי, הטעימה מוגשת בכוס פלסטיק קטנה וכל משתתף יכול לטעום יותר מסוג אחד של משקה שמוצע.
  • במה פותחים, מה המנה העיקרית – ובמה מקנחים?  תלוי באיזה משעות היום הסיור מתקיים ומה בחרתם אם אתם בקבוצה. לפעמים פותחים את הסיור בקפה ומאפה, עוברים למנות ביניים (מאפים ועלי גפן) ובמנה העיקרית בדרך כלל יש בשר, או מאפה בשר. קינוחים בדרך כלל הם במאפיות שבשוק.
 • מה לגבי אלרגנים?
  • אתם אלרגים למאכל מסוים, או למרכיב מזון מסוים? חובה לעדכן את המדריך לפני תחילת הסיור ונערך בהתאם.
 • מה לגבי טבעונים/צמחוניים/?
  בשוק יש הכול. זה אמנם מאתגר, אבל יש לכך פתרונות טובים וטעימים בסיור טעימות בשוק. תעדכנו כמה כאלה יש בקבוצה ונערך מראש כדי שהחוויה שלהם תהיי עוצמתית כמו של האחרים.
 • מה לגבי שתיה?
  סיור הטעימות מתייחס גם למשקאות מיוחדים שמייצר השוק: או מיצים טבעיים, או מיצים מבוססי תמצית בטעמים שונים, או בבירות ואלכוהול.  
 • הטעימות משביעות או שאחר כך נצטרך ללכת למסעדה?
  • בדרך כלל משתתפים יוצאים שבעים מהסיורים. אבל זה תלוי בכם ומשתנה מאדם לאדם.
  • עבור רבים אחרים הטעימות "פתחו להם את התיאבון" ואת הסקרנות לשבת באחת ממסעדות השוק.
  • האופציה הבטוחה אם אתם קבוצה ולא רוצים להיות רעבים ולא ללכת אחר כך למסעדה, היא לקחת את סיורי הפרימיום, שכוללים כמות מזון מספקת שלא תשאיר אף אחד רעב.
 • יש לי חברה שהשתתפה בסיור קולינרי פרימיום ויצאה מאוד מרוצה, בעיקר מחגיגת האוכל והשובע. מה לגבי הסיור הזה?  
  • הסיור הזה לא מתאים לכל אחד. אבל אם אתם אוהבים לאכול ומוכנים לשלם על זה עוד כמה שקלים, זה בהחלט הסיור עבורכם! בסיור הזה יש הרבה יותר בשר, תרתי משמע… כך למשל, אם מדברים על מעורב ירושלמי, אז גם טועמים ממנו.
 • ראיתי שיש סיור טעימות במאפיות, אז מה, בסיור כזה רק נתמלא בלחם?
  • סיור מאפיות הוא כל כך חוויתי, שזאת בהחלט שאלה במקום. אין כמו לחם פריך וחם שהרגע יצא מהטבון. אין כמו "הקשה" של החלה בזמן שהיא יצאה מלהט התנור. אז כן, בסיור המאפיות נציע לכם מהבצקים ונבדוק מה שונה בין מאפייה למאפייה. עם זאת, יש בסיור הזה גם מאפים שבהם הבצק רק מעטפת.

שאלות ותשובות לגבי מסלול הסיור ואופיו:

 • מה מיוחד בשוק מחנה יהודה?
  • שוק מחנה יהודה הוא השוק הססגוני, התוסס ואותנטי של ירושלים. ירושלים מיוחדת מאוד וגם השוק שלה מיוחד מאוד. זהו שוק ותיק בן למעלה ממאה שנים. מחנה יהודה מלא במראות, ריחות, טעמים ותחושות שמעוררות רצון לדעת, להכיר ולטעום. אין דרך טובה יותר להתחבר למקום אלא דרך האוכל שבו. אז יש את ירושלים של מעלה, את הכותל והעיר העתיקה ויש את מרכז הקולינרי של ישראל, שאיש לא יוצא בו מאוכזב.  
 • מה המסלול המפורט של הסיור?
  • מסלול הסיור יעבור בכל חלקי השוק: נתחיל בשוק הפתוח (רחוב מחנה יהודה) ונעבור אל השוק המקורה (רחוב עץ חיים), השוק הגרוזיני והשוק העירקי. כמו כן אנו מבקרים ברחוב יפו וברחוב אגריפס וחוצים אל שכונת נחלאות הסמוכה.
 • הסיור הוא רק בשוק, או גם בשכונות הסמוכות אליו?
  • הסיור מתמקד בשוק, אבל השוק חי ונושם בסביבה הקרובה אליו ומתמזג בשכונת נחלאות שבה הוא ממוקם. לכן הסיור פוקד גם את שכונת נחלאות שממערב לו וברחוב יפו הצמוד ממזרח.
 • מי מדריך את הסיור?
  • מדריכים מנוסים ומומחים לשוק מטעם "המרכז להכרת ירושלים". הסיורים בשוק הם בדרך כלל בהדרכתו של שלמה צזנה, העומד בראש "המרכז להכרת ירושלים". האמת היא שיש עליו אפילו ערך בויקיפדיה, מוזמנים לקרוא, או להאמין לנו, שהוא האיש שנכון להיום הכי מכיר את ירושלים, סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך מוסמך. במידה וצזנה כבר מדריך קבוצה אחרת בתאריך שתבקשו, ידריך אתכם בשוק אחד או אחת מתוך ששת המדריכים המעולים והאנרגטיים שלנו.
 • השוק מאוד צפוף ומאוד רועש. איך אפשר להתגבר על זה?  
  • אפשר לבקש סיור עם מערכות שמע אישיות, כך שכולם ישמעו כאשר המדריך מדבר, מסביר ומתדרך באיזה פניה הוא לקח שמאלה כדי שכולם יהיו בעניינים ולא יישארו מאחור. בקשה להצטייד במערכות שמע אישיות לכל משתתף דורשת תוספת של 20 שקלים נוספים מכל משתתף.
 • מי עוד משתתף בסיור?
  • זה תלוי. אם אתם קבוצה (מעל ארבעה אנשים – ולא משנה אם אתם משפחה/חברים) אתם יכולים לבקש סיור משלכם.
 • אנחנו לא קבוצה נפרדת, אלא זוג/בודד המצטרף לקבוצה. כמה אנשים יש בקבוצה כזאת?
  • אם אתם לא בקבוצה מאורגנת שהזמינה את הסיור, אז הקבוצה שתצא לסיור היא קטנה יחסית, עד 15 משתתפים. בדרך כלל אנחנו לא מעמיסים בסיורי שוק.

שאלות ותשובות לגבי מתי מתקיימים הסיורים?

 • יש סיורי בוקר בשוק?
  • כן. השוק מתעורר מוקדם, אבל מתחילים "להרגיש" אותו החל מהשעה 09:00 בבוקר ואז גם מתחילים הסיורים שלנו. בימי שישי העומס ניכר ועולה ככל שמתקרבים לשעת צהרים, כך שגם הסיורים מתחילים מוקדם.  
 • יש סיורים גם בצהרים ובערב בשוק?
  • כן.
 • יש סיורי לילה בשוק?
  • כן. יש בשוק מחנה יהודה חיי לילה תוססים. לא רק בסטות של פירות וירקות, אלא גם פאבים ובתי קפה צעירים ושמחים.

שאלות ותשובות לגבי עבור מי מתאים הסיור?

 • אנחנו קבוצה, יש סיורים לקבוצה?
  • כן. מצוין. הסיורים בנויים היטב עבור קבוצות.
 • אנחנו זוג. הסיור מתאים?
  • כן. אפשר לצרף לקבוצה, אך במקרה שלא תהיה קבוצה, אנחנו נוציא את הסיור רק עבורכם.
 • אני לבד, יש לכם סיורים עבור משתתף בודד?
  • במידה ויש סיור עם משתתפים נוספים, נצרף אותך אליהם. (כך שהמחיר הוא אותו מחיר: 200 שקלים למשתתף).
  • סיור טעימות למשתתף יחיד לבד עם מדריך הוא בעלות של 300 שקלים (200 שקלים לסיור של שעתיים ועוד 100 שקלים על הטעימות).

 • מה לגבי השתתפות של ילדים בסיור?
  • ילדים יכולים להצטרף לסיור. במידה ואתם מביאים ילדים לסיור, אנא עדכנו אותנו מבעוד מועד. יש דרך להפוך את הסיור עבורם (בני 5-12 וכן בני 12-17) למעניין, נעים וחווייתי יותר, גם אם הקבוצה היא בעיקרה של מבוגרים.
 • יהיו עוד משתתפים בסיור?
  • הזמנתם סיור כקבוצה? אין משתתפים מחוץ לקבוצה.
  • הזמנתם סיור לזוג וביקשתם סיור נפרד? אין משתתפים נוספים לקבוצה.
  • אתם זוג/משתתף בודד – תצורפו לקבוצה של זוגות אחרים/בודדים נוספים שנרשמו לאותו הסיור.
 • מתאים ליום כייף בירושלים?
  • בהחלט! ויהיה כייף.
 • מתאים ליום גיבוש של חברה?
  • בהחלט! אין כמו השוק לימי גיבוש.
 • אנחנו מתכננים לחגוג יום הולדת לבן משפחה ולשלב בחגיגות סיור, זה מתאים?
  • קודם כל, מזל טוב! ואכן, רעיון מיוחד ומקורי להביא אותו/אותה/את כל המשפחה לסיור. אפשר להסתפק בסיור הקולינרי ואפשר לשלב את הסיור בארוחה באחת ממסעדות השוק הנפלאות. יש גם מסעדות קינוחים נהדרות. תעדכנו אותנו וננסה להמליץ.

שאלות לגבי התשלום/עלות הסיור:

 • תזכיר לי כמה זה עולה?

200 שקלים לכל משתתף לסיור קולינרי, 350 שקלים לכל משתתף לסיור קולינרי פרימיום. 100 שקלים לסיור שוק ללא טעימות.

 • איך משלמים? אפשר לשלם על הסיור באשראי?
  • אפשר לשלם במזומן, או דרך האתר באשראי.
  • יש לנו סליקת אשראי מאובטחת של כרטיסי האשראי ומיד עם סיום התשלום אתם מקבלים חשבונית מס/קבלה (מערכת אוטומטית ששמה "חשבונית ירוקה").
 • מה כלול במחיר של סיור טעימות?
  • סיור מודרך של כשעתיים.
  • אכילה של חמש טעימות.  
 • מה מדיניות הביטולים?
  • אפשר לבטל הזמנה של סיור עד 24 שעות מראש.
 • האם אתם "מרוויחים עלינו" בסיבוב הטעימות בכך שאתם עוצרים דווקא בדוכנים מסוימים?  
  • לא. אנחנו גם לא גובים מבעלי העסקים שום עמלות גישור או כל תשלום אחר. ההפך. אנחנו מביאים אליהם את הלקוחות ומשלמים תשלום מלא. קבוצה אצלנו גם יכולה לבחור אם היא רוצה לקיים סיור כאשר הטעימות לא כלולות במחיר הסיור. ובכל מקום תוכלו לבחור מה ואם לטעום ולשלם במקום.
 • האם אפשר להזמין לקבוצה רק סיור בשוק, בלי הטעימות?
  • בהחלט.
  • קבוצה אצלנו גם יכולה לבחור אם היא רוצה לקיים סיור כאשר הטעימות לא כלולות במחיר הסיור – ובכל מקום תוכלו לבחור מה ואם לטעום ולשלם במקום.

שאלות ותשובות נוספות:

 • באיזה קצב הסיור?
  • הסיור מתבצע בהליכה מתונה, אך זכרו כי אנו הולכים בערך שעתיים ברגל, פה ושם יש מעט מדרגות.
 • מה צריך להביא לסיור?
  • כלום. רק סקרנות ומצב רוח טוב… תמיד עדיף לבוא בנעלים נוחות ועם כובע ומים.
 • מהי דרגת הקושי של הסיור?
  • קלה.
 • איפה חונים? והאם החנייה בתשלום?
  • למגיעים ברכב פרטי, יש מספר רב של חניונים מוסדרים, כולם בתשלום, סביב וממש צמוד לשוק מחנה יהודה. רשמו באפליקציות הניווט ובווייז חניה מחנה יהודה ותראו מה קרוב אליכם. יש את חניון מרכז כלל, חניון שוק מחנה יהודה הפתוח והצמוד לבית כי"ח ויש את החניה המקורה חניית מחנה יהודה של מלון בראון. יש חניה גדולה שלא מחייבת להיכנס לתוך האזור הצפוף של השוק והיא ב"שוקניון", ברחוב אגריפס 88. יש גם אפשרות לחנות בהר הרצל ולעלות ברכבת הקלה שמגיעה לשוק.
 • האם אפשר להגיע לסיור בתחבורה ציבורית?
  • בהחלט ואף רצוי. תחבורה ציבורית יעילה יותר, תחסוך לכם זמן וכסף. עדיף להגיע לשוק ברכבת הקלה (תחנות שלה יש גם ליד התחנה המרכזית, תחנת הרכבת המרכזית (תחנת נבון), מהר הרצל וממקומות נוספים.
 • הסיור בשוק מאובטח? מה מידת הביטחון בשוק?
  • אנחנו בלב בירת ישראל ואפשר להרגיש בטוחים.
  • רק כדי שתהיו רגועים, נספר לכם כי בדרך כלל המדריך שמבצע את הסיור נושא נשק ומיומן להשתמש בו אם חלילה יהיה צריך. כמו כן, השוק הוא אחד המקומות המאובטחים בירושלים. יש נראות ונוכחות גבוהה של אנשי כוחות הביטחון, משטרה ומשמר הגבול וכן של כוחות גלויים וסמויים.
 • יש סיורים באנגלית?
  • הסיורים בעברית בלבד.
 • יש סיור בשוק מחנה יהודה עם שילוב של אתרים נוספים בעיר?
  • כן. מיועד לקבוצות. השוק יכול להיות רק חלק מהסיור. אפשר למשל, לקיים סיור בשוק מחנה יהודה ואז לעלות על הרכבת הקלה ולהמשיך עם המדריך לסיור בעיר העתיקה.
 • באיזה יום הסיור ובאיזה יום עדיף לבקר בשוק?
  • יש סיורים בכל ימות השבוע. השוק נסגר עם כניסת השבת ורק חלק מעסקי ההסעדה נפתחים במוצאי שבת. כך שסיורים מתקיימים בימים ראשון, שני, שלישי, רביעי, חמישי ושישי. לכל יום יש את הייחוד שלו. הימים שבהם יש בשוק תנועה ערה יותר הם רביעי, חמישי ושישי. שישי הוא כבר יום עמוס בשוק, בשעות מסוימות עמוס מידי.  
 • מה זה סיור מודרך? למה אי אפשר לטייל שם לבד?
  • הסיור מתקיים בהדרכת אדם שהוא מוסמך לבצע סיורים ובפיקוח משרד התיירות. מורה דרך מוסמך עובר קורס של שנתיים, עומד בשורה של קריטריונים רגולטורים ומאושר לעבודה עם קהל.
  • לגבי סיור עצמאי, ברור שאתם יכולים. הכל אפשרי. אבל הזמן שלכם יקר ובסיור מודרך, משהו שלמד, חקר, אסף ובדק כבר הכל עבורכם, מוביל אתכם יד ביד, עונה לכל שאלה שלכם, מרחיב לכם את הדעת וחוסך לכל גם כסף. וגם, בואו ונספר לכם סוד קטן… אפילו למדריכים שלנו לקח הרבה מאוד זמן להכיר את ההיסטוריה, ההיגיון של ההתפתחות של השוק, הסמטאות, הסודות של אנשי השוק וההכרה היכן לעצור ומה לעשות בסיור שוק.
 • מה כבר תחדשו לירושלמי כמוני שמכיר את השוק/עובד בירושלים ומזמין אוכל מהשוק?
  • השוק לא מספיק להתחדש. יש פינות שאולי גם אתה לא שמעת עליהם. עד היום, כל מי שהגיע, גם ירושלמי אסלי מקורי, הודה שהופתע.
 • יש לכם הסעות אל הסיור?
  • לא. אתם מגיעים עצמאית לנקודת המפגש שבה מתחיל הסיור (נקודת המפגש נמסרת למשתתפים לאחר ההזמנה).
 • מה לגבי נגישות והנגשה בשוק?
  • השוק מורכב מרחובות מישוריים ויש בו נגישות נוחה לבעלי מוגבלויות.  
 • אתם עושים גם סדנאות בישול בשוק?
  • לא. אנחנו עושים רק סיורים. יש אחרים שמשלבים סדנאות בישול.
 • אנו מעוניינים בסיור קצת שונה בשוק. נאמר, רק בתי קפה ואופנה ולא באוכל, יש לכם סיור כזה?
  • בהחלט. כל מה שקשור לשוק מחנה יהודה, אנחנו מכירים. יש הרבה מה לראות בשוק, גם שלא מדובר רק במזון.
 • איפה נפגשים?
  • בשוק במקום שקל להגיע אליו. נקודת המפגש תימסר לכם לאחר הרישום וסמוך למועד הסיור.  
 • איך נרשמים/ איך מדברים אתכם, איך יוצרים קשר?
  • אנחנו יושבים בשכונת אבו תור הציורית, לא הרחק ממתחם התחנה במושבה הגרמנית בירושלים. הדרך הנוחה ביותר היא לשלוח לנו הודעת ווצאפ למספר 0546742065, סמס או מתקשרים ומספרים לנו כמה משתתפים תהיו? מתי תרצו לבקר בשוק?
  • מייל: shlomocesana@gmail.com

   אז להתראות בירושלים…

סיור משפחתי – ילדים והורים – בשכונת עין כרם

סיור מיוחד בטבע הירושלמי – בשכונת עין כרם

האביב כבר כאן. ירושלים פורחת והילדים בחופש. מוזמנים להצטרף לסיור בלתי נשכח בשכונה הקסומה ביותר בארץ, שכונת עין כרם בירושלים.

מחיר: 50 שקלים למשתתף (בגילאי 5 ומעלה)
(או מחיר למשפחה: 200 שקלים, גם אם יש יותר מארבעה משתתפים).
לבירורים, שאלות ובקשות, אפשר לשלוח ווצאפ (או להתקשר) 054-6742065.

משך הפעילות והסיור כשעתיים. הסיור כולל הליכה רגלית.

בתכנון: בסיור נצא אל הסמטאות הקסומות של השכונה הירושלמית העתיקה, נציץ אל הכנסיות ובתי הכנסת, ניגע במי המעיין שבמרכז השכונה ונכיר את המרחבים הירוקים של הפרבר העירוני.

הסיורים הם עם מדריכים של "המרכז להכרת ירושלים" שהם מורי דרך מוסמכים.

מעיין מרים, עין כרם, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

סיור בשוק מחנה יהודה

הצטרפו לחוויה מלאת טעמים, ריחות, קולות ומראות ירושלמים שיהפכו את הביקור למצוין!

שוק מחנה יהודה בלב ירושלים מאפשר לכל מי שמגיע אליו להתחבר לאותנטיות הירושלמית הקלאסית. מומחה לשוק ולירושלים ייקח אתכם לסמטאות הנכונות, לדוכנים, לפינות הנסתרות ולמרכז ההוויה בשוק הפתוח, הגדול והמרכזי של ירושלים.

נשמע איך נולד השוק, מי האנשים שהופכים אותו למה שהוא ונבין מה סוד קסמו.

הסיור הזה של "המרכז להכרת ירושלים" הוא משהו שאתם לא רוצים להפסיד בביקור שלכם בירושלים!

משך הסיור: כשעתיים. דרגת קושי: קלה (הליכה עירונית בשוק).
מדריך: שלמה צזנה, מנהל המרכז להכרת ירושלים, מומחה לירושלים ולשוק מחנה יהודה ומי שחיבר שישה ספרים על העיר.
מדריכים נוספים העומדים לרשות המרכז הם ירושלמים המתגוררים בה ועובדים רק בה.

יש אפשרות להצטרף גם לסיור טעימות. הכל לפי הזמן והתקציב שתבחרו.

להצטרפות לסיור היום או להזמנת סיור לקבוצה או ליחידים התקשרו כעת והבטיחו את מקומכם: 054-6742065

לבירורים ולכל שאלה: שלחו ווצאפ/סמס/התקשרו לטלפון מספר 054-6742065 או שלחו אימייל: shlomocesana@gmail.com ונחזור אליכם עם תשובה מלאה ובהקדם.

שוק מחנה יהודה, רחוב עץ חיים. צילום: שלמה צזנה

"המגילה"

המגילה – ספר מתח מאת שלמה צזנה

לרכישת עותק של ספר דיגיטלי: לחץ כאן (מעבר לחנות) "עברית"

לרכישת עותק של הספר "המגילה" לחץ כאן

כריכת הספר "המגילה" מאת שלמה צזנה

הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים.

לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה של ירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן. ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו.

בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך.  עליו לברוח מכוחות שרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו.

הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?

האירועים מתרחשים בקצב מסחרר במותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית.

עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי.

שלמה צזנה, מחבר הספר, הוא עיתונאי, סופר וחוקר ירושלים. צזנה שימש במשך 25 שנים ככתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום" ובילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה ושאר הבכירים בצמרת המדינה. צזנה, יליד ירושלים ומתגורר בעיר, הוא גם ארכיאולוג ומורה דרך. צזנה פרסם עד כה ארבעה ספרים העוסקים בירושלים: "מדריך לעיר ירושלים"; "חקוק באבן"; "100 נקודות חן בירושלים"; "669 ירושלים בתנ"ך"; ואת ספר הילדים "אבא שמן". "המגילה" הוא הרומן הראשון שלו.

סיור בקריית הממשלה

המשמעות של "עיר בירה" באה לידי ביטוי בקריית הממשלה בירושלים במיקום של מוסדות שלטון המרוכזים בה בשטח אחד. בסיור מרתק בקריית הממשלה שב"גבעת רם" נסייר בשלל אתרים ונראה את:

הכנסת – בית המחוקקים הישראלי;
משרד ראש הממשלה – הבניין בו מתכנסת ממשלת ישראל;
בית המשפט העליון – היכל הצדק והמשפט של המדינה;  
בנק ישראל – המרכז הפיננסי הממסדי;
הספרייה הלאומית – מקומם של כל הספרים שיוצאים בישראל ושנמצאים בארון הספרים העולמי;
מוזיאון ישראל – המוזיאון המקיף חדשנות של אומנות מודרנית לצד ארכיאולוגיה וגן פסלים מרהיב;
היכל הספר – המקום בו שמורות המגילות הגנוזות שהתגלו במערות בים המלח;

במתחם קריית הממשלה ממוקמים גם מוזיאון המקרא, מוזיאון המדע והיכל הארכיאולוגיה; וקמפוס המדע של האוניברסיטה העברית.

המתחם שזור בגנים: גן סאקר, גן הוורדים, גן עמק המצלבה וגם מרכז לחקר ציפורים, כמה אנדרטאות לאומיים ואפילו בית קברות שיח באדר עם סיפור מיוחד ובו גם ציון של רב צדיק שמשמש עלייה לרגל של מספר פלגים במגזר החרדי.

מדריך הסיור: שלמה צזנה. המדריך שימש 25 שנים כעיתונאי וכיום הוא מומחה לירושלים ומורה דרך. מחברם של הספרים "מדריך לעיר ירושלים", "חקוק באבן", "100 נקודות חן בירושלים" ו"ירושלים בתנ"ך". 

להזמנת הסיור: התקשר או שלח הודעה/ווצאפ לטלפון הנייד: 0546742065

כנסת ישראל בקריית הממשלה בירושלים. (צילום: שלמה צזנה)

סיור חנוכיות בירושלים

אחת האטרקציות המשמעותיות בירושלים היא ביקור בעיר העתיקה בשעת השקיעה, כשקסם של אור טבעי מתמזג באור נרות. אחרי ימים ארוכים של הסתגרות, מגיע לכם להסתובב בצורה בטוחה ומוגנת לסיור חוויתי של שעתיים ולספוג חוויה מרגשת.

מתי? יום חמישי 17/12/20 בשעה 16:00
איפה? בעיר העתיקה של ירושלים
כמה זמן? מהשעה 16:00 עד השעה 18:00.
אופי הסיור? הליכה מתונה עם עצירות.
מסלול הסיור: נתחיל בשער יפו ונסיים בכותל המערבי.
כמה?
עלות הסיור למשתתף: 70 ש"ח.
(אזרח ותיק/ חייל: 50 ש"ח).
עלות למשפחה? (הורים וילדים עד גיל 18): 200 ש"ח. הסיור מותאם גם למשפחות.

השתתפות בהרשמה מראש בלבד:
להרשמה: לטלפן או לשלוח הודעה סמס/ווצאפ 054-6742065 ולציין "מעוניין להצטרף לסיור חנוכיות" ומספר משתתפים.
או לשלוח אימייל: shlomocesana@gmail.com

מנורה שמדמה את מנורת המקדש, עשויה מזהב טהור, מוצבת ברובע היהודי בירושלים. (צילום: שלמה צזנה).

סיור חנוכיות בירושלים בדצמבר הקריר חושף את המבקרים לעוצמתה הקוסמית של העיר. באמצעות האורות, הקולות, המראות והריחות, נבין את המשמעות של החג ועוצמתו. נסייר בין סמטאותיה הציוריות של העיר העתיקה ושל הרובע היהודי, נכיר את האוכלוסיות המתגוררות זו לצד זו בעיר העתיקה ואת המשמעות שלהם לאור. החנוכייה נגזרת מהמנורה, אותו חפץ מקודש שברבות השנים הפך לסמל של שני בתי המקדש שניצבו על הר המוריה בירושלים הקדומה במשך כאלף שנים. היום המנורה הזאת היא סמלה של המדינה. סיפור המנורה מקפל בתוכו את סיפור עברה ההיסטורי והדתי של ירושלים. סיפור שהושלם עם חזרת העם לארצו אחרי 2,000 שנות גלות. עם שיכול שוב לחגוג בבירתו את חג האור.  

סיור חנוכיות בירושלים 2020 הוא במסלול שעובר ברובע היהודי וכולל מבט על סמטאות העיר העתיקה, בשעת ערב קסומה. 

מדריך את הסיור מורה הדרך המתמחה בטולים בירושלים: שלמה צזנה מ"המרכז להכרת ירושלים", או אחד המדריכים האחרים במרכז.

הסיור יתקיים ביום ה' בתאריך 17/12/20 בשעה 16:00. יציאה משער יפו בחומות העיר העתיקה בירושלים.

קבוצות ומשפחות המעוניינות בתאריך אחר, מוזמנות להתקשר ולנסות לקבוע: 054-6742065

"וְעָשִׂיתָ מְנֹרַת זָהָב טָהוֹר מִקְשָׁה תֵּעָשֶׂה הַמְּנוֹרָה יְרֵכָהּ וְקָנָהּ גְּבִיעֶיהָ כַּפְתֹּרֶיהָ וּפְרָחֶיהָ מִמֶּנָּה יִהְיוּ"(שמות כה, ל"א). 

כבוד אחרון בירושלים לחנה סנש

איפה קבורה חנה סנש?

בראש הר הרצל, בבית העלמין הצבאי, סמוך לחלקת גדולי האומה, ממוקם יד לצנחני היישוב היהודי שנפלו באירופה במלחמת העולם השנייה. בחלקה זו קבורות חנה סנש וחביבה רייק, שתיים מתוך שבעה הצנחנים היהודים שנלכדו בידי הנאצים ועוזריהם ונהרגו. לצד קברן של השתיים מסודרות מצבות לזכר הצנחנים הנוספים שלא שבו והוגדרו נעדרים. סידור המצבות בחלקה הוא בצורת מצנח.

השבעה הם חלק מאלפי יהודים שהתגוררו בישראל בזמן המלחמה ואשר התנדבו לצבא הבריטי כדי להשתתף במלחמה נגד האויב הנאצי. 37 מהם נשלחו על ידי הבריטים לצנוח באירופה הכבושה בשנים 1943/4 כדי להשיג מודיעין לבריטניה ובעלות בריתה ולעזור לקהילות היהודיות. כאמור, שבעה מהם נלכדו ונרצחו.

חנה סנש היא סמל של גבורה ונחישות. היא נולדה ב-1921 בבודפשט שבהונגריה. אביה, בלה סנש, היה עיתונאי וסופר ואמה, קטרינה סנש, הייתה מורה למוסיקה. ב-1939, חודש לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, היא עלתה לארץ ולמדה בבית הספר החקלאי בנהלל. משם יצאה עם קבוצת צעירים להקים את קיבוץ שדות ים שליד קיסריה. ב-1943 התנדבה לשירות הצבא הבריטי והוכשרה לצניחה. היא יצאה לשליחות כקצינה במודיעין של חיל האוויר הבריטי כשברשותה משדר ארוך טווח. שם הצופן שלה אצל הבריטים היה "הגר". ב-15 במרץ 1944 היא צנחה ביוגוסלביה וחברה לפרטיזנים שהובילו אותה אל הגבול. ביוני 1944 היא חצתה כמתוכנן את הגבול להונגריה אך לרוע המזל נתפסה על ידי חיילים הונגרים נכלאה ועונתה אך שמרה על שתיקה ולבסוף נידונה בבית דין צבאי למוות בגין ריגול ובגידה במולדת. בשביעי בנובמבר 1944 היא הוצאה להורג ונקברה בבודפשט. כשנתיים אחרי הקמת מדינת ישראל, במרץ 1950, הממשלה החליטה להעלות את עצמותיה לקבורה ממלכתית בהר הרצל בירושלים, שנחנך כמה חודשים קודם לכן עם העלאת עצמותיו של בנימין זאב הרצל שקבור בסמוך.

"הגר" היה שם הצופן שלה. בראש ההר, לצד חלקת גדולי האומה והרצל.
קברה של חנה סנש בהר הרצל שבירושלים. (צילום: שלמה צזנה)

סנש הייתה צעירה ציונית ולוחמת בעלת אידיאלים ברורים. אך היא הייתה גם משוררת מוכשרת וכבר מגיל 13 כתבה יומן שלימים גם יצא כספר. במהלך השנים כתבה 40 שירים. בשדות ים, שם כתבה את השיר "אלי, אלי, שלא יגמר לעולם", היא נחשפת לפעילות הפלוגות הימיות של הפלמ"ח שקולטים את המעפילים ושומעת על משלחות ההצלה של הפלמ"ח דרך הבריטים לאירופה. "קול קרא והלכתי, הלכתי כי קרא הקול", כתבה.

בגיל 23 היא הוצאה להורג. הנחישות שחנה סנש הפגינה אז, לצאת מאזור הנוחות שלה, להתגייס ולשוב לעורף האויב, הפכו מאז לחלק בלתי נפרד ממורשת המופת של צה"ל לאורך הדורות וגם היום.

כתב: שלמה צזנה.
יש לכם הערה? מעוניינים לערוך סיור במקום?
כתבו אי-מייל: shlomocesana@gmail.com
או חייגו/שלחו סמס/ווצאפ: 054-6742065