מומלצים

הסיור שלכם בירושלים

הסיור הזה הוא מה שיכול להשלים את הביקור שלכם בעיר לחוויה מושלמת! סיור עם מדריך מקומי שמכיר את כל מה שמעניין בעיר, בקיא בהיסטוריה שלה כמו גם בנעשה בה כעת ויכול לענות לכם על כל שאלה אודותיה. זוהי הזמנה חד פעמית עבורכם: בואו לראות ולהבין את אחת הערים המרתקות בעולם, אך גם אחת המורכבות והמתפתחות שבהן, ובקצב מסחרר. הסיורים שלנו, המרכז להכרת ירושלים, מאושרים על ידי כל הגורמים הרלוונטיים ומבוצעים על ידי מורי דרך מוסמכים שהם ירושלמים המתגוררים ועובדים רק בה. אנו מציעים סיורים מותאמים לכולם: לקבוצות גדולות ולקבוצות קטנות, לזוגות וליחידים.

להזמנת סיור, לבירורים או שאלות – התקשרו כעת או שלחו הודעת SMS או ווטצ'אפ למספר 054-6742065.

מצודת דוד, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

אז… הנה כמה שאלות נפוצות והתשובות שלנו עליהן:

למה ירושלים? כי אין עוד עיר כזאת! ירושלים היא עיר תוססת, בעלת אופי, מסקרנת, טומנת בחובה היסטוריה, ארכיאולוגיה, מסורת וקדושה לרבים. עיר שהיא סמל כמיהה יהודי כבר אלפי שנים. ירושלים היא עיר עתיקה, עיר של שווקים צבעוניים, עיר של קריית השלטון, עיר מודרנית, עיר של מוזיאונים, עיר של טבע עירוני, עיר של אוכלוסיות מגוונות ומעניינות, עיר של פארקים, גנים ואתרים מעוררי עניין הפתוחים לכל.

איפה נטייל? המטרה היא שתהנו ותצאו עם חוויה מבוססת הרגשה טובה מירושלים.

מה הסיורים שאתם ממליצים עליהם?

אנחנו ממליצים על הסיורים הבאים:

  • סיור בעיר העתיקה (הסיורים בטוחים ומאובטחים. יש מגוון של סיורים: ברובע היהודי, ברובע הנוצרי, או בשווקים הפתוחים ומלאי החיים של העיר העתיקה).
  • סיור בשוק מחנה יהודה (סיורי חוויה, סיור קולינרי).
  • סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים (כולל את כל האתרים המרכזיים).
  • סיור בשכונות בעלות אופי ייחודי (מתקיימים סיורים בשכונת רחביה, משכנות שאננים, אבו תור, עין כרם, קטמונים, נחלאות, נחלת שבעה, המושבה הגרמנית ועוד).
  • סיורים נושאיים (יש לנו מגוון רחב של סיורים לפי נושאים ואפשר גם לשמוע את הנושא שאתם מעוניינים בו ולהתאים לו סיור).

למה אנחנו? Jerusalem21.com מפעיל את "המרכז להכרת ירושלים" שמטרתו לעודד היכרות עם העיר ירושלים באמצעות סיורים מזווית ייחודית בכל רחבי העיר. במרכז – שבראשו עומד שלמה צזנה (סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך) – ישנו צוות מנוסה, קשוב ונינוח של מדריכים וותיקים. אנחנו מתמחים ומדריכים בירושלים ורק בירושלים. המדריכים של המרכז מכירים, אוהבים ועובדים בירושלים – אנחנו ניקח אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. הטיולים יותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר ואתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת. ולא פחות חשוב: אצלנו המחיר הוגן!

למה עכשיו? כי ירושלים פורחת, מתפתחת ומסבירת פנים יותר מתמיד!

מה העלות של סיור לקבוצה? המחירים שלנו נמוכים מהמקובל בשוק. המחיר נקבע לפי סוג הסיור, מספר המשתתפים, אורכו של הסיור, בגמישות שלכם למועדו ובדרישות המיוחדות שלכם. אבל אל תדאגו בגלל הכסף… ביקור שלכם בירושלים חשוב לנו יותר. נסתדר.

איך יוצרים קשר?
אפשר להתקשר, אבל עדיף לשלוח הודעת ווטצ'אפ:

נייד: 054-6742065
הודעת טקסט/וואצ'אפ תענה מיד.
מייל: shlomocesana@gmail.com

להתראות בירושלים!

סיור משפחתי – ילדים והורים – בשכונת עין כרם

סיור מיוחד בטבע הירושלמי – בשכונת עין כרם

האביב כבר כאן. ירושלים פורחת והילדים בחופש. מוזמנים להצטרף לסיור בלתי נשכח בשכונה הקסומה ביותר בארץ, שכונת עין כרם בירושלים.

מחיר: 50 שקלים למשתתף (בגילאי 5 ומעלה)
(או מחיר למשפחה: 200 שקלים, גם אם יש יותר מארבעה משתתפים).
לבירורים, שאלות ובקשות, אפשר לשלוח ווצאפ (או להתקשר) 054-6742065.

משך הפעילות והסיור כשעתיים. הסיור כולל הליכה רגלית.

בתכנון: בסיור נצא אל הסמטאות הקסומות של השכונה הירושלמית העתיקה, נציץ אל הכנסיות ובתי הכנסת, ניגע במי המעיין שבמרכז השכונה ונכיר את המרחבים הירוקים של הפרבר העירוני.

הסיורים הם עם מדריכים של "המרכז להכרת ירושלים" שהם מורי דרך מוסמכים.

מעיין מרים, עין כרם, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

סיור בשוק מחנה יהודה

הצטרפו לחוויה מלאת טעמים, ריחות, קולות ומראות ירושלמים שיהפכו את הביקור למצוין!

שוק מחנה יהודה בלב ירושלים מאפשר לכל מי שמגיע אליו להתחבר לאותנטיות הירושלמית הקלאסית. מומחה לשוק ולירושלים ייקח אתכם לסמטאות הנכונות, לדוכנים, לפינות הנסתרות ולמרכז ההוויה בשוק הפתוח, הגדול והמרכזי של ירושלים.

נשמע איך נולד השוק, מי האנשים שהופכים אותו למה שהוא ונבין מה סוד קסמו.

הסיור הזה של "המרכז להכרת ירושלים" הוא משהו שאתם לא רוצים להפסיד בביקור שלכם בירושלים!

משך הסיור: כשעתיים. דרגת קושי: קלה (הליכה עירונית בשוק).
מדריך: שלמה צזנה, מנהל המרכז להכרת ירושלים, מומחה לירושלים ולשוק מחנה יהודה ומי שחיבר שישה ספרים על העיר.
מדריכים נוספים העומדים לרשות המרכז הם ירושלמים המתגוררים בה ועובדים רק בה.

יש אפשרות להצטרף גם לסיור טעימות. הכל לפי הזמן והתקציב שתבחרו.

להצטרפות לסיור היום או להזמנת סיור לקבוצה או ליחידים התקשרו כעת והבטיחו את מקומכם: 054-6742065

לבירורים ולכל שאלה: שלחו ווצאפ/סמס/התקשרו לטלפון מספר 054-6742065 או שלחו אימייל: shlomocesana@gmail.com ונחזור אליכם עם תשובה מלאה ובהקדם.

שוק מחנה יהודה, רחוב עץ חיים. צילום: שלמה צזנה

"המגילה"

המגילה – ספר מתח מאת שלמה צזנה

לרכישת עותק של ספר דיגיטלי: לחץ כאן (מעבר לחנות) "עברית"

לרכישת עותק של הספר "המגילה" לחץ כאן

כריכת הספר "המגילה" מאת שלמה צזנה

הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים.

לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה של ירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן. ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו.

בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך.  עליו לברוח מכוחות שרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו.

הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?

האירועים מתרחשים בקצב מסחרר במותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית.

עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי.

שלמה צזנה, מחבר הספר, הוא עיתונאי, סופר וחוקר ירושלים. צזנה שימש במשך 25 שנים ככתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום" ובילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה ושאר הבכירים בצמרת המדינה. צזנה, יליד ירושלים ומתגורר בעיר, הוא גם ארכיאולוג ומורה דרך. צזנה פרסם עד כה ארבעה ספרים העוסקים בירושלים: "מדריך לעיר ירושלים"; "חקוק באבן"; "100 נקודות חן בירושלים"; "669 ירושלים בתנ"ך"; ואת ספר הילדים "אבא שמן". "המגילה" הוא הרומן הראשון שלו.

סיור בקריית הממשלה

המשמעות של "עיר בירה" באה לידי ביטוי בקריית הממשלה בירושלים במיקום של מוסדות שלטון המרוכזים בה בשטח אחד. בסיור מרתק בקריית הממשלה שב"גבעת רם" נסייר בשלל אתרים ונראה את:

הכנסת – בית המחוקקים הישראלי;
משרד ראש הממשלה – הבניין בו מתכנסת ממשלת ישראל;
בית המשפט העליון – היכל הצדק והמשפט של המדינה;  
בנק ישראל – המרכז הפיננסי הממסדי;
הספרייה הלאומית – מקומם של כל הספרים שיוצאים בישראל ושנמצאים בארון הספרים העולמי;
מוזיאון ישראל – המוזיאון המקיף חדשנות של אומנות מודרנית לצד ארכיאולוגיה וגן פסלים מרהיב;
היכל הספר – המקום בו שמורות המגילות הגנוזות שהתגלו במערות בים המלח;

במתחם קריית הממשלה ממוקמים גם מוזיאון המקרא, מוזיאון המדע והיכל הארכיאולוגיה; וקמפוס המדע של האוניברסיטה העברית.

המתחם שזור בגנים: גן סאקר, גן הוורדים, גן עמק המצלבה וגם מרכז לחקר ציפורים, כמה אנדרטאות לאומיים ואפילו בית קברות שיח באדר עם סיפור מיוחד ובו גם ציון של רב צדיק שמשמש עלייה לרגל של מספר פלגים במגזר החרדי.

מדריך הסיור: שלמה צזנה. המדריך שימש 25 שנים כעיתונאי וכיום הוא מומחה לירושלים ומורה דרך. מחברם של הספרים "מדריך לעיר ירושלים", "חקוק באבן", "100 נקודות חן בירושלים" ו"ירושלים בתנ"ך". 

להזמנת הסיור: התקשר או שלח הודעה/ווצאפ לטלפון הנייד: 0546742065

כנסת ישראל בקריית הממשלה בירושלים. (צילום: שלמה צזנה)

סיור חנוכיות בירושלים

אחת האטרקציות המשמעותיות בירושלים היא ביקור בעיר העתיקה בשעת השקיעה, כשקסם של אור טבעי מתמזג באור נרות. אחרי ימים ארוכים של הסתגרות, מגיע לכם להסתובב בצורה בטוחה ומוגנת לסיור חוויתי של שעתיים ולספוג חוויה מרגשת.

מתי? יום חמישי 17/12/20 בשעה 16:00
איפה? בעיר העתיקה של ירושלים
כמה זמן? מהשעה 16:00 עד השעה 18:00.
אופי הסיור? הליכה מתונה עם עצירות.
מסלול הסיור: נתחיל בשער יפו ונסיים בכותל המערבי.
כמה?
עלות הסיור למשתתף: 70 ש"ח.
(אזרח ותיק/ חייל: 50 ש"ח).
עלות למשפחה? (הורים וילדים עד גיל 18): 200 ש"ח. הסיור מותאם גם למשפחות.

השתתפות בהרשמה מראש בלבד:
להרשמה: לטלפן או לשלוח הודעה סמס/ווצאפ 054-6742065 ולציין "מעוניין להצטרף לסיור חנוכיות" ומספר משתתפים.
או לשלוח אימייל: shlomocesana@gmail.com

מנורה שמדמה את מנורת המקדש, עשויה מזהב טהור, מוצבת ברובע היהודי בירושלים. (צילום: שלמה צזנה).

סיור חנוכיות בירושלים בדצמבר הקריר חושף את המבקרים לעוצמתה הקוסמית של העיר. באמצעות האורות, הקולות, המראות והריחות, נבין את המשמעות של החג ועוצמתו. נסייר בין סמטאותיה הציוריות של העיר העתיקה ושל הרובע היהודי, נכיר את האוכלוסיות המתגוררות זו לצד זו בעיר העתיקה ואת המשמעות שלהם לאור. החנוכייה נגזרת מהמנורה, אותו חפץ מקודש שברבות השנים הפך לסמל של שני בתי המקדש שניצבו על הר המוריה בירושלים הקדומה במשך כאלף שנים. היום המנורה הזאת היא סמלה של המדינה. סיפור המנורה מקפל בתוכו את סיפור עברה ההיסטורי והדתי של ירושלים. סיפור שהושלם עם חזרת העם לארצו אחרי 2,000 שנות גלות. עם שיכול שוב לחגוג בבירתו את חג האור.  

סיור חנוכיות בירושלים 2020 הוא במסלול שעובר ברובע היהודי וכולל מבט על סמטאות העיר העתיקה, בשעת ערב קסומה. 

מדריך את הסיור מורה הדרך המתמחה בטולים בירושלים: שלמה צזנה מ"המרכז להכרת ירושלים", או אחד המדריכים האחרים במרכז.

הסיור יתקיים ביום ה' בתאריך 17/12/20 בשעה 16:00. יציאה משער יפו בחומות העיר העתיקה בירושלים.

קבוצות ומשפחות המעוניינות בתאריך אחר, מוזמנות להתקשר ולנסות לקבוע: 054-6742065

"וְעָשִׂיתָ מְנֹרַת זָהָב טָהוֹר מִקְשָׁה תֵּעָשֶׂה הַמְּנוֹרָה יְרֵכָהּ וְקָנָהּ גְּבִיעֶיהָ כַּפְתֹּרֶיהָ וּפְרָחֶיהָ מִמֶּנָּה יִהְיוּ"(שמות כה, ל"א). 

כבוד אחרון בירושלים לחנה סנש

איפה קבורה חנה סנש?

בראש הר הרצל, בבית העלמין הצבאי, סמוך לחלקת גדולי האומה, ממוקם יד לצנחני היישוב היהודי שנפלו באירופה במלחמת העולם השנייה. בחלקה זו קבורות חנה סנש וחביבה רייק, שתיים מתוך שבעה הצנחנים היהודים שנלכדו בידי הנאצים ועוזריהם ונהרגו. לצד קברן של השתיים מסודרות מצבות לזכר הצנחנים הנוספים שלא שבו והוגדרו נעדרים. סידור המצבות בחלקה הוא בצורת מצנח.

השבעה הם חלק מאלפי יהודים שהתגוררו בישראל בזמן המלחמה ואשר התנדבו לצבא הבריטי כדי להשתתף במלחמה נגד האויב הנאצי. 37 מהם נשלחו על ידי הבריטים לצנוח באירופה הכבושה בשנים 1943/4 כדי להשיג מודיעין לבריטניה ובעלות בריתה ולעזור לקהילות היהודיות. כאמור, שבעה מהם נלכדו ונרצחו.

חנה סנש היא סמל של גבורה ונחישות. היא נולדה ב-1921 בבודפשט שבהונגריה. אביה, בלה סנש, היה עיתונאי וסופר ואמה, קטרינה סנש, הייתה מורה למוסיקה. ב-1939, חודש לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, היא עלתה לארץ ולמדה בבית הספר החקלאי בנהלל. משם יצאה עם קבוצת צעירים להקים את קיבוץ שדות ים שליד קיסריה. ב-1943 התנדבה לשירות הצבא הבריטי והוכשרה לצניחה. היא יצאה לשליחות כקצינה במודיעין של חיל האוויר הבריטי כשברשותה משדר ארוך טווח. שם הצופן שלה אצל הבריטים היה "הגר". ב-15 במרץ 1944 היא צנחה ביוגוסלביה וחברה לפרטיזנים שהובילו אותה אל הגבול. ביוני 1944 היא חצתה כמתוכנן את הגבול להונגריה אך לרוע המזל נתפסה על ידי חיילים הונגרים נכלאה ועונתה אך שמרה על שתיקה ולבסוף נידונה בבית דין צבאי למוות בגין ריגול ובגידה במולדת. בשביעי בנובמבר 1944 היא הוצאה להורג ונקברה בבודפשט. כשנתיים אחרי הקמת מדינת ישראל, במרץ 1950, הממשלה החליטה להעלות את עצמותיה לקבורה ממלכתית בהר הרצל בירושלים, שנחנך כמה חודשים קודם לכן עם העלאת עצמותיו של בנימין זאב הרצל שקבור בסמוך.

"הגר" היה שם הצופן שלה. בראש ההר, לצד חלקת גדולי האומה והרצל.
קברה של חנה סנש בהר הרצל שבירושלים. (צילום: שלמה צזנה)

סנש הייתה צעירה ציונית ולוחמת בעלת אידיאלים ברורים. אך היא הייתה גם משוררת מוכשרת וכבר מגיל 13 כתבה יומן שלימים גם יצא כספר. במהלך השנים כתבה 40 שירים. בשדות ים, שם כתבה את השיר "אלי, אלי, שלא יגמר לעולם", היא נחשפת לפעילות הפלוגות הימיות של הפלמ"ח שקולטים את המעפילים ושומעת על משלחות ההצלה של הפלמ"ח דרך הבריטים לאירופה. "קול קרא והלכתי, הלכתי כי קרא הקול", כתבה.

בגיל 23 היא הוצאה להורג. הנחישות שחנה סנש הפגינה אז, לצאת מאזור הנוחות שלה, להתגייס ולשוב לעורף האויב, הפכו מאז לחלק בלתי נפרד ממורשת המופת של צה"ל לאורך הדורות וגם היום.

כתב: שלמה צזנה.
יש לכם הערה? מעוניינים לערוך סיור במקום?
כתבו אי-מייל: shlomocesana@gmail.com
או חייגו/שלחו סמס/ווצאפ: 054-6742065

"השביל המחבר" ואנדרטת "נצר אחרון"

"השביל המחבר" הוא שמה של דרך סמלית המחברת בין מוזיאון לזיכרון השואה "יד ושם" לבין בית הקברות הצבאי בהר הרצל שבירושלים. בסופו של השביל הוצבה האנדרטה לזכרם של "נצר אחרון"- השם שניתן לאותם ניצולי שואה שהגיעו לישראל לפני קום המדינה, לחמו ונהרגו במלחמת השחרור ואחריה. מדובר ב-145 לוחמים שלא נשאר מהם שריד מאחר וכל משפחתם נספתה בשואה ושהם עצמם לא הספיקו להקים משפחה. לא נותר מי שיגיר על קברם דמעת אב ואם או יאמר קדיש. הזיכרון הלאומי לכל אחד ואחד מהם והכבוד שניתן להם כעת הוא נחמה פעוטה. האנדרטה ממוקמת לצד אתר ההנצחה למעפילים ולחלקת גדולי האומה כדי להדגיש את החשיבות והכבוד שנרכש להם.

השביל נסלל בעבודת כפיים של חניכי תנועת הנוער בישראל. מדי שנה מתקיימת בו צעדה של תלמידים וחניכי תנועות נוער. הצעידה בו מהווה מסע סמלי בזמן, משואה לתקומה. מסע מהפזורה למולדת העם היהודי, מגלות וחורבן לחיים של בניין ושל תקווה.

זיכרון לאומי כלפי מי שאין מי שיזכור אותו. קיר השמות באנדרטה של אולמן.
השביל המחבר, הר הרצל בירושלים. צילום: שלמה צזנה

השביל המחבר נפתח באפריל 2003 ושנה אחר כך נחנכה גם האנדרטה לחללי נצר אחרון. האנדרטה היא יצירתו של האמן מיכה אולמן והיא עשויה שני חלקים נפרדים בנויים מאבן ירושלמית. חלק אחד שלה הוא "הבית": מבנה של בית אבן שנראה כי נעקר ממקומו ונפל על הקרקע כך שהפך לבור קבורה. החלק השני של האנדרטה הוא "קיר השמות". זוהי חזית הבית שנעקרה ובו פתח הדלת. הקיר הזה מונח על הקרקע לצד "הבית" ובו מופיעים שמות כל הנופלים של נספי נצר אחרון. שני החלקים יחד מדמים צורה של ספינה בים, המדמה את אניות המעפילים שבה הגיעו מאירופה לארץ עם ניצולי השואה, שתכננו להגיע אל הבית, אך לבסוף מצאו כאן את מותם.

לרשימת השמות המלאה של חללי "נצר אחרון" באתר "יזכור" לחץ כאן.

כתב: שלמה צזנה.
יש לכם הערה? מעוניינים לערוך סיור במקום?
כתבו אי-מייל: shlomocesana@gmail.com
או חייגו/שלחו סמס/ווצאפ: 054-6742065

היכל הזיכרון הלאומי לחללי מערכות ישראל

היכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל בירושלים הוא אתר ההנצחה המרכזי לכלל חללי מערכות ישראל. מטרתו היא להנציח תחת קורת גג אחת את כלל הנופלים במערכות ישראל.  

ההיכל, שהקים משרד הביטחון, נחנך באפריל 2017. זהו מבנה מעוצב בצורת לפיד הבנוי מששת אלפים לבנים, כאשר בראשו יש פתח דמוי פעמון שמכניס אור. אדריכל המבנה הוא איתן קימל.

קיר שמות החללים שמתנשא לגובה של 18 מטרים הוא האלמנט הבולט והמשמעותי ביותר במתחם. שמו של כל חלל חקוק בנפרד על לבנה. בכל שנה, ביום מותו של החלל, נדלק נר לזכרו.

ההיכל משלב בין הזיכרון הלאומי – שאותו מייצגת במקום "אש התמיד" – להבה קבועה שדולקת במקום בכל עת; לצד הזיכרון האישי, שאותו מייצג השם והנר האישי של כל חלל וחלל. בהיכל ישנם מסכים שמאפשרים למבקרים לחפש שמות של נופלים ולצפות בעמוד הזיכרון שלהם, שכולל את תמונתם וסיפורם האישי.

דמות הלפיד שמזכיר המבנה מבטא את הרעיון שהנופלים הם נושאי הלפיד לפני המחנה וכן את ערכי המסירות וההקרבה שהם נשאו ומסרו כנושאי הלפיד לדור הבא של הצעירים המשרתים להגנת המדינה.

כתב: שלמה צזנה.
יש לכם הערה? מעוניינים לערוך סיור במקום?
כתבו אי-מייל: shlomocesana@gmail.com
או חייגו/שלחו סמס/ווצאפ: 054-6742065

מוזיאון הרצל

מוזיאון לימודי שבא לספר על חייו ופועלו של בנימין זאב הרצל, מייסד תנועת הציונות שהובילה להקמת מדינת ישראל.

המבקר עובר במוזיאון במסגרת סיור מודרך ארבעה חללים המתארים את תמורות שחלו בדרכו של חוזה המדינה. כל חלל מכיל תקופה וחוויה שקשורה בה. החלל הראשון עוסק בתקופתו בפריז בימיו כעיתונאי שם כיסה את משפט דרייפוס. החלל השני מתייחס לפוליטיקה של התנועה הציונית ומעוצב כמו אולם שבו התקיימו הקונגרסים בבאזל. החלל שלישי הוא חדרו הפרטי של הרצל עליו חפציו המקוריים, כולל השולחן עליו כתב את ספרו "מדינת היהודים". בחלל הרביעי והאחרון מוצג סרט שבוחן את החלום לאור המציאות תוך בחינת האמירה המפורסמת שלו "אם תרצו אין זו אגדה".

המוזיאון הוקם ב-2004 במלאת מאה שנים למותו ומי שמפעילה אותו היא ההסתדרות הציונית העולמית (שאותה ייסד הרצל בקונגרס הציוני הראשון). באותה שנה נחקק בכנסת חוק לפיו אחת לשנה בתאריך י' באייר (יום הולדתו של הרצל) יתקיים טקס ממלכתי לזכרו במוסדות החינוך, בצה"ל ובמוסדות השלטון.

האדריכלים של מבנה המוזיאון, המשלב בחזיתו מניפת זכוכית בצורה בולטת, הם שמואל דוידסון ומרק בוברוביץ.

מוזיאון הרצל בכניסה להר הרצל. מניפת זכוכית אדריכלית מרשימה. צילום: שלמה צזנה

הזהות היהודית
האנטישמיות
היחס אל הקהילה היהודית
משמעותה של ארץ ישראל ודמותה של המדינה היהודית

כל אלה העסיקו את הרצל אז והם אלה שמוסיפים להעסיק אותנו גם היום, כאשר המוזיאון ניצב בתווך ובוחן סוגיות אלו.

כתב: שלמה צזנה.
יש לכם הערה? מעוניינים לערוך סיור במקום?
כתבו אי-מייל: shlomocesana@gmail.com
או חייגו/שלחו סמס/ווצאפ: 054-6742065