מומלצים

הסיור שלכם בירושלים

הסיור הזה הוא מה שיכול להשלים את הביקור שלכם בעיר לחוויה מושלמת! סיור עם מדריך מקומי שמכיר את כל מה שמעניין בעיר, בקיא בהיסטוריה שלה כמו גם בנעשה בה כעת ויכול לענות לכם על כל שאלה אודותיה. זוהי הזמנה חד פעמית עבורכם: בואו לראות ולהבין את אחת הערים המרתקות בעולם, אך גם אחת המורכבות והמתפתחות שבהן, ובקצב מסחרר. הסיורים שלנו, המרכז להכרת ירושלים, מאושרים על ידי כל הגורמים הרלוונטיים ומבוצעים על ידי מורי דרך מוסמכים שהם ירושלמים המתגוררים ועובדים רק בה. אנו מציעים סיורים מותאמים לכולם: לקבוצות גדולות ולקבוצות קטנות, לזוגות וליחידים.

הסיורים שלנו מותאמים עבורכם אישית. להזמנת סיור, לבירורים או שאלות – התקשרו כעת או שלחו הודעת SMS או ווטצ'אפ למספר 054-6742065.

רוצים להצטרף לסיור קיים?
יש סיור קבוע בכל יום, גם בסופי שבוע, בשעה 10:00 או בשעה 17:00. הסיורים הם לעיר העתיקה, לשוק מחנה יהודה, או לאחת השכונות הייחודיות של ירושלים (רחביה/טלביה, אבו תור הקסומה, משכנות שאננים וסביבתה, עין כרם המהממת). כדי לברר אם יש מקום בסיור, שלחו הודעת ווטצאפ אל המספר 0546742065 ובה תציינו את מספר המשתתפים לגבי הסיור בתאריך, בשעה ובמקום שאליו תרצו לסייר בירושלים. הסיורים הללו הם סיורים רגליים של כשעתיים ובעלות של בין 80-120 ש"ח.

להצטרפות לסיור סליחות אל בתי כנסת ברובע היהודי לפני ראש השנה לחץ כאן

להצטרפות לסיורי סוף שבוע מיוחדים בחודש נובמבר 2022 לחץ כאן

להזמנת סיור, לבירורים או שאלות – התקשרו כעת או שלחו הודעת SMS או ווטצ'אפ למספר 054-6742065.

רשימת הסיורים שלנו:

 • סיור בעיר העתיקה
  (הסיורים בטוחים ומאובטחים).
 • סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה
 • סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים
 • סיור בשכונות רחביה וטלביה
 • סיור בשכונת נחלאות
 • סיור בשכונת המושבה הגרמנית
 • סיור בשכונת אבו תור
 • סיור בשכונת קטמון הישנה
 • סיור בהר הרצל
 • סיור אדריכלות באוהאוס
 • סיור למשפחות בעין כרם (מתאים לילדים עד גיל 12).
מצודת דוד, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

יש לכם שאלות? הנה כמה שאלות נפוצות והתשובות שלנו:

למה ירושלים? כי אין עוד עיר כזאת! ירושלים היא עיר תוססת, בעלת אופי, מסקרנת, טומנת בחובה היסטוריה, ארכיאולוגיה, מסורת וקדושה לרבים. עיר שהיא סמל כמיהה יהודי כבר אלפי שנים. ירושלים היא עיר עתיקה, עיר של שווקים צבעוניים, עיר של קריית השלטון, עיר מודרנית, עיר של מוזיאונים, עיר של טבע עירוני, עיר של אוכלוסיות מגוונות ומעניינות, עיר של פארקים, גנים ואתרים מעוררי עניין הפתוחים לכל.

איפה נטייל? המטרה היא שאתם תיהנו ותצאו עם חוויה מבוססת הרגשה טובה מירושלים. כך שאפשר למצוא מסלול שמתאים לכם.

למה אנחנו? Jerusalem21.com מפעיל את "המרכז להכרת ירושלים" שמטרתו לעודד היכרות עם העיר ירושלים באמצעות סיורים מזווית ייחודית בכל רחבי העיר. במרכז – שבראשו עומד שלמה צזנה (סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך) – ישנו צוות מנוסה, קשוב ונינוח של מדריכים וותיקים. אנחנו מתמחים ומדריכים בירושלים ורק בירושלים. המדריכים של המרכז מכירים, אוהבים ועובדים בירושלים – אנחנו ניקח אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. הטיולים יותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר ואתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת. ולא פחות חשוב: אצלנו המחיר הוגן!

למה עכשיו? כי ירושלים פורחת, מתפתחת ומסבירת פנים יותר מתמיד!

מה העלות של סיור לקבוצה? המחירים שלנו נמוכים מהמקובל בשוק. המחיר נקבע לפי סוג הסיור, מספר המשתתפים, אורכו של הסיור, בגמישות שלכם למועדו ובדרישות המיוחדות שלכם. אבל אל תדאגו בגלל הכסף… ביקור שלכם בירושלים חשוב לנו יותר. נסתדר.

איך יוצרים קשר?
אפשר להתקשר, אבל עדיף לשלוח הודעת ווטצ'אפ:

נייד: 054-6742065
הודעת טקסט/וואצ'אפ תענה מיד.
מייל: shlomocesana@gmail.com

להתראות בירושלים!

סיורים למשתתפים יחידים/זוגות

להלן רשימת הסיורים למבקרים בעיר ומתארחים במלונותיה. הסיורים מיועדים למצטרפים יחידים, לזוגות ולמשפחות.

אם אתם מעוניינים בסיור לקבוצה, לחצו כאן.

להלן רשימת הסיורים (מתקיימים כל יום, בדרך כלל יוצאים בשעה 10:00 או בשעה 17:00). יש לבדוק זמינות בקבוצה לתאריך שאתם בוחרים. עשו זאת בשליחת הודעת ווטצאפ למספר 054-6742065 וכתבו את שמכם, שם הסיור המבוקש, מספר משתתפים ומועד רצוי (תאריך ושעה). מבטיחים לענות במהרה.

עדכון לגבי זמינות בחודש אוקטובר: בין התאריכים 4-19.10.22 (מערב כיפור ועד אחרי סוכות) אין לנו מדריכים פנויים. לגבי כל שאר התאריכים אתם מוזמנים לבחור סיור ולפנות אלינו בווטצאפ במספר 054-6742065

עלויות:
המחיר למשתתף שמצטרף לקבוצה 110 שקלים.
המחיר ליחיד/זוג/זוג עם שני ילדים – לסיור פרטי: 400 שקלים.
המחיר לסיור בסיור פרטי לשני זוגות (או ארבעה משתתפים ): 400 שקלים. כל משתתף נוסף בעלות של 100 שקלים נוספים.

להלן רשימת הסיורים:

הסיור הקלאסי אל העיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק. הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות ויסתיים אל מול הר הבית והכותל המערבי. הסיור כולל כניסה אל כנסיית הקבר והכותל המערבי. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור אל הר הבית והעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל כניסה אל מתחם הר הבית בזמנים המותרים (בימים א-ה שאינם חגים יהודים או מוסלמים בשעות 7-10 בבוקר או בשעה 13:30). הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות. הסיור מעגלי ויסתיים בשער יפו. משך הסיור כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך.

סיור שלושת הדתות בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל כניסה אל מתחם הר הבית – המקום הקדוש ביותר ליהודים והשלישי בחשיבותו למוסלמים. הכניסה היא בזמנים המותרים (בימים א-ה שאינם חגים יהודים או מוסלמים בשעות 7-10 בבוקר או בשעה 13:30). אחר כך נמשיך ונכנס אל כנסיית הקבר ברובע הנוצרי. הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות ויסתיים אל מול הר הבית והכותל המערבי. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור על חומות העיר העתיקה. 
מסלול: נעלה אל חומות העיר העתיקה ונמשיך לצעוד בתוך הרובעים השונים. הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל עליה לחומות העותומאניות שמקיפות את העיר העתיקה ומספקות חוויה ותצפית ייחודית על החיים בעיר. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. טיילת החומות פתוחים לעליה עד השעה 16:00.

סיור אל שכונות רחביה וטלביה.

מסלול: במהלך הסיור נבקר בשתי שכונות שהוקמו בזמן השלטון הבריטי. האחת, שכונה יהודית שהפכה לשם נרדף לשכונת יוקרה ואליטה חברתית. והשניה, שכונה עם בתי פאר של ערבים שהפכה למתחם שמשכן היום את בתי הנשיא וראש הממשלה. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש.  

סיור בשכונת עין כרם הציורית.

המסלול: נסייר בין סמטאותיה הקסומות של השכונה הפרברית של ירושלים ונביט אל עבר המרחבים הפתוחים שנשקפים ממנה. נשמע על ההיסטוריה, האדריכלות והאנשים שבה. נגע במי המעיין שבמרכז השכונה ונכנס לכנסיות שבה. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך.

"הר לוחמי ישראל" – סיור בהר הרצל

סיור אל הר הרצל, "השביל המחבר" וחלקת גדולי האומה. בסיור נבקר בקברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, נפקוד את חלקת גדולי האומה בה קבורים נשיאים וראשי ממשלה, נמשיך אל חלקות מעניינות, נשמע על סיפורי גיבורי צה"ל, לוחמיו ונספר על כאב המשפחות השכולות. נספר את סיפורו של המקום הכואב שבזכות הנופלים מאפשר את שגשוגה של מדינת ישראל. סיור על מנהיגות, אומץ ושכול.

סיור בשוק מחנה יהודה (ללא טעימות)

השוק הססגוני המגוון מלא בשפע של פירות וירקות וכל טוב, עם תמהיל חנויות ייחודי ומגוון מסעדות, בתי קפה ודוכני אוכל – שהופכים את הביקור לחוויה מלאת חושים. הטעמים, הריחות, המראות וקולות השוק מייצרים ביקור בירושלים האותנטית שאסור לפספס.

סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה – סיור טעימות

השוק הססגוני המגוון מלא בשפע של פירות וירקות וכל טוב, עם תמהיל חנויות ייחודי ומגוון מסעדות, בתי קפה ודוכני אוכל – שהופכים את הביקור לחוויה מלאת חושים. הטעמים, הריחות, המראות וקולות השוק מייצרים ביקור בירושלים האותנטית שאסור לפספס.

יש לנו שפע של סיורים קולינריים בשוק. יש סיור מובנה וקבוע חלבי/בשרי/פרווה; כשר בהשגחת הרבנות הראשית ומחמיר מכך. במהלך הסיור נעצור ונטעם בין 5-10 מאכלים שונים. אתם קובעים מה נאכל, לפי תפריט והמחיר שתרצו לשלם.

סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים

נבקר בקריית השלטון של מדינת ישראל, הכוללת סיור שעובר ליד הכנסת, בית המשפט העליון, משרד ראש הממשלה, בנק ישראל והספרייה הלאומית. נשמע על הרעיון האידיאולוגי והאדריכלי של המתחם, נבקר בפינות נסתרות בקריה ובגנים שמקיפים אותה.

סיור במקומות שבדרך כלל לא מכירים בעיר העתיקה בירושלים

הסיור הוא בעיר העתיקה, אך הפעם, במקום לטייל במסלול הקלאסי, נצעד לאזורים שבדרך כלל המטייל לא מגיע אליהם. הסיור יתקיים ברובע היהודי, הנוצרי והמוסלמי

סיור רק אל האתרים המרהיבים בירושלים.

הסיור רכוב לבעלי רכב פרטי ומדלג בין אתרים שונים בירושלים.

רשימת כל הסיורים לקבוצה בירושלים

אנחנו במרכז להכרת ירושלים מאמינים כי לכל אחד יש את הפינה שלו בירושלים. כל אחד אוהב משהו אחר וכל אחד מתחבר לעיר בזווית שלו. יש שמתחברים לעיר העתיקה. יש המבקשים להגיע לכותל המערבי ולבתי הכנסת ברובע היהודי ויש כאלה שרוצים טעימה מירושלים של חוץ לארץ ומעוניינים בכנסיותיה. יש רבים המעוניינים בסיורים הקולינריים מלאי הטעם והשפע שיש בירושלים. יש שמעדיפים את השכונות הייחודיות. יש שרוצים מרחבים ירוקים ועירוניים. יש המחפשים ארכאולוגיה ויש כאלה הצמאים דווקא לאדריכלות יפה. אז איזה ירושלים מסקרנת אתכם? עבורכם ריכזנו כאן רשימה ארוכה של סיורי המרכז ואנו מזמינים אתכם לבחור את הסיור שמתאים לכם ולדבר איתנו.

אז ככה זה עובד:

 1. אתם בוחרים סיור שמתאים לכם.
 2. אתם בוחרים תאריך שמתאים לכם.
 3. אתם שולחים לנו הודעת ווטצאפ למספר 054-6742065 עם מספר הסיור ושמו, התאריך שבחרתם, מספר המשתתפים וכמה שיותר פרטים על דרישות ואופי הקבוצה (גיל ממוצע, חברים לעבודה, משפחה שחוגגת יום הולדת לסבתא וכו') ואנו נחזור אליכם בהקדם עם הצעת מחיר מדויקת.

הסיורים בעמוד זה מיועדים לקבוצה!
אם אתם בודדים, או לזוגות שמעוניינים להצטרף לקבוצה, לחצו כאן.

להלן רשימת כל סיורי המרכז להכרת ירושלים 2022

סיור מספר 1: הסיור הקלאסי אל העיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק. הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות ויסתיים אל מול הר הבית והכותל המערבי. הסיור כולל כניסה אל כנסיית הקבר והכותל המערבי. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור מספר 2: סיור אל הר הבית והעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל כניסה אל מתחם הר הבית בזמנים המותרים (בימים א-ה שאינם חגים יהודים או מוסלמים בשעות 7-10 בבוקר או בשעה 13:30). הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות. הסיור מעגלי ויסתיים בשער יפו. משך הסיור כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור מספר 3: סיור שלושת הדתות בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל כניסה אל מתחם הר הבית – המקום הקדוש ביותר ליהודים והשלישי בחשיבותו למוסלמים. הכניסה היא בזמנים המותרים (בימים א-ה שאינם חגים יהודים או מוסלמים בשעות 7-10 בבוקר או בשעה 13:30). אחר כך נמשיך ונכנס אל כנסיית הקבר ברובע הנוצרי. הסיור יכלול תצפיות מרהיבות אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות ויסתיים אל מול הר הבית והכותל המערבי. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד. המחיר כבר כולל את דמי הכניסה לאתרים אם קיימים בסיור.

סיור מספר 4: סיור על חומות העיר העתיקה. 

מסלול: נעלה אל חומות העיר העתיקה ונמשיך לצעוד בתוך הרובעים השונים. הסיור יתחיל בשער יפו ויעבור ברובע היהודי והנוצרי ובשוק המרכזי. הסיור כולל עליה לחומות העותומאניות שמקיפות את העיר העתיקה ומספקות חוויה ותצפית ייחודית על החיים בעיר. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור מספר 5: סיור אל הרובע היהודי בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד ברובע היהודי בלבד. הסיור כולל כניסה לאתר מוזיאוני ברובע היהודי ולבית כנסת. הסיור מתמקד בהיסטוריה ואדריכלות ובסיפור העם היהודי והקשר שלו לעיר ירושלים. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור מספר 6: סיור אל הרובע הנוצרי בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד ברובע הנוצרי שבתוך העיר העתיקה. נשמע על הרכב האוכלוסייה, על בתי התפילה הנוצריים ונבקר בכמה מהם, כולל בכנסיית הקבר. הביקור כולל הליכה בדרך הייסורים של ישו ובאתרים נסתרים. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיור באזורים בטוחים בלבד.

סיור מספר 7: סיור אל הרובע הארמני בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד ברובע הארמני שבתוך העיר העתיקה. נשמע על סיפורם המיוחד של הארמנים ונבקר בתוככי הרובע, באתרים שסגורים למטייל בודד: נבקר באנדרטה לזכר השואה הארמנית, בקתדרלת סנט ג'יימס, במוזיאון הארמני ובספרייה המיוחדת והעתיקה. הסיור הוא מעגלי ויסתיים בשער יפו.

סיור מספר 8: סיור אל שווקי העיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד בשווקים הססגוניים של העיר העתיקה של ירושלים. הסיור יעבור בשוק דוד וברחוב הגיא ובשווקים נסתרים ומסקרנים ברחבי העיר העתיקה. הסיור כולל הסברים על הדוכנים והמוכרים, על המאכלים והסחורות ומרכולתם שם ועל האדריכלות והכלכלה העירונית, אז והיום. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיורים באזורים מאובטחים על ידי כוחות הביטחון בלבד.

סיור מספר 9: סיור טעימות בשווקי העיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד בטעמים המקומיים ומעוררי התיאבון שקיימים בשווקים הססגוניים של העיר העתיקה של ירושלים. הסיור יעבור בשוק דוד וברחוב הגיא ובשווקים נסתרים ומסקרנים ברחבי העיר העתיקה. הסיור כולל הסברים על הדוכנים ובעלי הדוכנים, על המאכלים והסחורות הנמכרים שם ועל האדריכלות והכלכלה העירונית, אז והיום. הסיור כולל 5-7 טעימות של קפה ומאפה, מנת חומוס ולסיום קינוח מתוק. סיור יימשך כשעתיים וחצי של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיורים באזורים מאובטחים על ידי כוחות הביטחון בלבד.

סיור מספר 10: סיור אל עיר דוד ומנהרות הכותל.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויתמקד בירושלים הקדומה של בית ראשון ושני. נבקר בגן הלאומי עיר דוד ובגן דווידסון שלמרגלות הר הבית. משם נמשיך אל מנהרות הכותל. ההליכה במנהרות יכולה להיות מלחיצה לחלק מהאנשים, כולל לבעלי קושי במקומות סגורים, קושי בהליכה או בעלי קשיי נשימה. אפשר לשלב כניסה למים במעיין הגיחון לילדים מעל גיל 9 (גובה המים 70 ס"מ ומעלה). הסיור יימשך כשעתיים וחצי של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיורים באזורים מאובטחים על ידי כוחות הביטחון.

סיור מספר 11: סיור עם ילדים בעיר העתיקה.

מסלול: הסיור יתחיל בשער יפו ויאפשר לילדים (מגיל 5-12) להיות מרכז הסיור וחלק פעיל בו. הסיור כולל הפעלה אתגרית בסגנון חדר בריחה וחפש את המטמון. הסיור עובר ברובע היהודי והנוצרי ומחייב נוכחות של ההורים. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש. הסיורים באזורים בטוחים.

סיור מספר 12: "אחת, שתיים שלוש": סיור אל שלושת השכונות הראשונות שיצאו מחומות העיר העתיקה

מסלול: הסיור יתחיל ליד תחנת הקמח שבשכונת משכנות שאננים, השכונה היהודית הראשונה שיצאה אל מחוץ לחומות העיר העתיקה. וימשיך אל השכונה השנייה והשלישית שיצאו אל מחוץ לחומות. במהלך הסיור נבקר בגנים קסומים ונסתרים ונקיים תצפיות מרהיבות אל חומות העיר העתיקה. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש.   

סיור מספר 13: סיור אל שכונות רחביה וטלביה.

מסלול: במהלך הסיור נבקר בשתי שכונות שהוקמו בזמן השלטון הבריטי. האחת, שכונה יהודית שהפכה לשם נרדף לשכונת יוקרה ואליטה חברתית. והשניה, שכונה עם בתי פאר של ערבים שהפכה למתחם שמשכן היום את בתי הנשיא וראש הממשלה. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך וחמוש.  

סיור מספר 14: סיור בשכונת עין כרם הציורית.

המסלול: נסייר בין סמטאותיה הקסומות של השכונה הפרברית של ירושלים ונביט אל עבר המרחבים הפתוחים שנשקפים ממנה. נשמע על ההיסטוריה, האדריכלות והאנשים שבה. נגע במי המעיין שבמרכז השכונה ונכנס לכנסיות שבה. הסיור יימשך כשעתיים של הליכה רגלית מתונה עם עצירות והסברים מפי מורה דרך מוסמך.

סיור מספר 15: "הר לוחמי ישראל" – סיור בהר הרצל

סיור אל הר הרצל, "השביל המחבר" וחלקת גדולי האומה. בסיור נבקר בקברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, נפקוד את חלקת גדולי האומה בה קבורים נשיאים וראשי ממשלה, נמשיך אל חלקות מעניינות, נשמע על סיפורי גיבורי צה"ל, לוחמיו ונספר על כאב המשפחות השכולות. נספר את סיפורו של המקום הכואב שבזכות הנופלים מאפשר את שגשוגה של מדינת ישראל. סיור על מנהיגות, אומץ ושכול.

סיור מספר 16: סיור בשוק מחנה יהודה

השוק הססגוני המגוון מלא בשפע של פירות וירקות וכל טוב, עם תמהיל חנויות ייחודי ומגוון מסעדות, בתי קפה ודוכני אוכל – שהופכים את הביקור לחוויה מלאת חושים. הטעמים, הריחות, המראות וקולות השוק מייצרים ביקור בירושלים האותנטית שאסור לפספס.

סיור מספר 17: סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה

השוק הססגוני המגוון מלא בשפע של פירות וירקות וכל טוב, עם תמהיל חנויות ייחודי ומגוון מסעדות, בתי קפה ודוכני אוכל – שהופכים את הביקור לחוויה מלאת חושים. הטעמים, הריחות, המראות וקולות השוק מייצרים ביקור בירושלים האותנטית שאסור לפספס.

יש לנו שפע של סיורים קולינריים בשוק. יש סיור מובנה וקבוע חלבי/בשרי/פרווה; כשר בהשגחת הרבנות הראשית ומחמיר מכך. במהלך הסיור נעצור ונטעם בין 5-10 מאכלים שונים. אתם קובעים מה נאכל, לפי תפריט והמחיר שתרצו לשלם.

סיור מספר 18: סיור בקריית הממשלה והמוזיאונים.

נבקר בקריית השלטון של מדינת ישראל, הכוללת סיור שעובר ליד הכנסת, בית המשפט העליון, משרד ראש הממשלה, בנק ישראל והספרייה הלאומית. נשמע על הרעיון האידיאולוגי והאדריכלי של המתחם, נבקר בפינות נסתרות בקריה ובגנים שמקיפים אותה.

סיור מספר 19: סיור במקומות שבדרך כלל לא מכירים בעיר העתיקה בירושלים.

הסיור הוא בעיר העתיקה, אך הפעם, במקום לטייל במסלול הקלאסי, נצעד לאזורים שבדרך כלל המטייל לא מגיע אליהם. הסיור יתקיים ברובע היהודי, הנוצרי והמוסלמי.

סיור מספר 20: סיור בהר הזיתים: "אל מול הר הבית"

ההר שממזרח להר המוריה – עמוס בקדושה ובאמונות יהודיות, נוצריות ומוסלמיות. הנוף המרהיב והפנורמי אל המדבר מצד אחד וירושלים בתפארתה במערב, לא משאיר ספקות כי זוהי התצפית היפה ביותר על ירושלים. נשמע על שבע הקשתות, על העלייה לשמים משם, על המלכים שהומלכו בשמן עצי הזית שלמרגלות ההר, על בית הקברות היהודי העתיק בעולם ועל ראש הממשלה שקבור שם, נבקר בכנסיות ובמונומנטים יוצאי דופן ונשמע על האתרים הארכאולוגים המרשימים שבמקום.

סיור מספר 21: אז והיום: סיור בין בתי הנשיא, ראש הממשלה והרבנים הראשים.

סיור בשכונות רחביה וטלביה שמתמקד בבתי המנהיגים. הסיור כולל כניסה למוזיאון המורשת לזכרו של ראש הממשלה במלחמת ששת הימים, לוי אשכול. הסיור מודרך על ידי שלמה צזנה, כתב מדיני ותיק ומי שהיה עיתונאי בכיר במשך 25 שנים.

סיור מספר 22: אז והיום: סיור אל ההיסטוריה של בתי המשפט בישראל.

סיור בעקבות בית המשפט העליון, שכולל כניסה אל בית המשפט העליון וסיור בו.

סיור מספר 23: אז והיום: סיור מכנסת לכנסת.

הסיור יתחיל במרכז ירושלים, בבית פרומין מושבה של כנסת ישראל בשנים 1950-1966 וימשיך אל מושבה של הכנסת היום בקריית הממשלה. בסיור נשמע על המאבקים הגדולים שליוו את המשכן במרכז העיר ובמושבו החדש, נספר על האדריכלות של המבנים ועל הסמליות שלהם. הסיור כולל כניסה וסיור בכנסת.

סיור מספר 24: סיור בעקבות הצלבנים.

הצלבנים הגיעו לשחרר את ירושלים מידי המוסלמים והשאירו חותם משמעותי על ירושלים של המאה ה-12. נבקר בעקבות האבירים הצלבנים ומלכיהם שהגיעו מצרפת, גרמניה, הולנד ואנגליה. הסיור כולל כניסה לכנסיות ומבנים צלבניים. מדריך הסיור הוא מורה דרך מוסמך וחמוש שהוא גם ארכאולוג. 

סיור מספר 25: סיור איטליה בירושלים.

מהאימפריה הרומית, דרך נציגי האפיפיור בתקופה הצלבנית ועד לנוכחות האיטלקית היום בירושלים. סיור מרתק על חו"ל אירופאי בירושלים. הסיור הוא בעיר החדשה והישנה ועוסק בהיסטוריה, אדריכלות וסיפורים על תהליכים ואנשים שיצרו מציאות.

סיור מספר 26: סיור חומות.

סיור על וסביב חומות העיר בירושלים. החומה העותומאנית שמקיפה את העיר כמעט 500 שנה, היא פאר היצירה של סולטן סולימאן המפואר. בסיור נכיר את סודות החומה, את האסטרטגיה ההגנתית שלה, את האפקט העירוני שלה ונשמע על חומות נוספות בירושלים.

סיור מספר 27: סיור כנסיות בעיר העתיקה.

הסיור יתמקד בכנסיות בעיר העתיקה, גם כנסיות שבדרך כלל לא מגיעים אליהם בסיורי מבקרים רגילים. במהלך הסיור נשמע על האמונה הנוצרית, על המשמעות של ירושלים בהוויה הנוצרית, על המבנים המיוחדים והעדות השונות ומנהגיהן. הסיור מתקיים בעיר העתיקה, באזורים בטוחים, עם מדריך שהוא מורה דרך מוסמך וחמוש, המומחה לירושלים.

 סיור מספר 28: סיור במנזרים וכנסיות נסתרות בירושלים.

הסיור עוסק במנזרים וכנסיות נסתרות באזור העיר העתיקה. בסיור נבקר בכמה מהמנזרים שלא נהוג לבקר בהם בדרך כלל בסיורים בירושלים. נשמע על מנהגי המקום, על ההיסטוריה של הנזירות ועל החשיבות של ירושלים לאורך הדורות. הסיור מתקיים עם מורה דרך מוסמך המומחה לירושלים.

סיור מספר 29: סיור בעקבות לוחמים בצבאות העבר בירושלים.

הסיור הוא מסע אל העבר של ירושלים ואל הקרבות שעיצבו אותה. מהתקופה הבבלית, אל האימפריה הרומית, דרך השליטים המוסלמים, העותומאנים והבריטים. הסיור מתקיים בעיר העתיקה ועוסק בארכאולוגיה, היסטוריה, צבא וביטחון, דת ופולקלור ובמהלכו נשמע על חשיבותה של ירושלים לאורך הדורות, עירוניות ותרבות.

סיור מספר 30: סיור אל מוזיאון רוקפלר.

המוזיאון הבריטי לארכאולוגיה הוא יצירת אומנות מפוארת בפני עצמה הנחבאת סמוך לחומות העיר העתיקה. בתוך המוזיאון נמצאים ממצאים ארכיאולוגים נדירים שנאספו בזמן השלטון הבריטי מרחבי הארץ וירושלים. הסיור הוא עם מורה דרך שהוא ארכאולוג, שיספר על הממצאים יוצאי הדופן שנמצאים במוזיאון, על האדריכלות ועל האנשים שקשורים אליו לאורך השנים.

סיור מספר 31: בתי כנסת ברובע היהודי בירושלים.

בתי כנסת ברובע היהודי בירושלים – הסיור יעבור בין בתי הכנסת הייחודיים ברובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים. הסיור כולל כניסה אל תוך בתי כנסת מוכרים ונסתרים. במהלך הסיור נשמע את על הקהילה היהודית של ירושלים לאורך השנים מאז חורבן בית המקדש ועד היום ונכיר את המנהגים הירושלמים.

סיור מספר 32: מנהיג ונביא.

סיור בעקבות נביאים וכוהנים בירושלים. הסיור באזור העיר העתיקה וסביבתה כולל התבוננות על הפעילות של נביאי ישראל וכוהניה בימי בית ראשון ושני. נצעד במקומות שבהם צעדו הנביאים והתנבאו על ישראל. סיור עם הטקסט המקראי בירושלים הקדומה.

סיור מספר 33: "ירושלים הנה אני בא".

סיור מדלג בין אתרים בעלי עניין מיוחד בירושלים, בכל קצוותיה. הסיור מיועד לקבוצה ממונעת באוטובוס/מיניבוס/כלי רכב  פרטיים.  

סיור מספר 34: סיור יין.

הסיור יתמקד בגפנים ובתוצרתם באזור ירושלים ויכלול הסברים וטעימות ממיטב הבציר המקומי.

סיור מספר 35: שמן, יין, קפה.

סיור יוצא דופן שעוסק בהפקת תוצרת משובחת, מוכרת ואהובה. הסיור כולל הסברים על הפקת השמן, היין והקפה, על ההיסטוריה של המוצרים ועל הקשר שלהם לירושלים.

סיור מספר 36: בתי חולים ומחלות בירושלים.

סיור על הרפואה בירושלים במאה ה-19 ותחילת המאה העשרים. הסיור יתקיים לאורך רחוב הנביאים ויעבור ליד מבנים חשובים בהיסטוריה הרפואית של ירושלים.

סיור מספר 37: סיור עששיות בעין כרם

סיור חוויתי המתאים גם לצוות עובדים, למשפחות מורחבות, או לקבוצה שכוללת הורים וילדים. הסיור מתקיים בשכונת עין כרם הציורית ומתקיים בשעות הערב.

סיור מספר 38: סיור ברחוב המלך דוד

הסיור מתקיים לאורכו של הרחוב הייחודי "המלך דוד" וכולל הסברים על האדריכלות המיוחדת שבו, כולל התבוננות במתחם י.מ.ק.א ומלון המלך דוד. זהו רחוב יוקרתי שמאכלס היום בתי מלון מעולים, אך שוזר בתוכו גם סיפורים מההיסטוריה הרחוקה והמאוחרת של ירושלים.

סיור מספר 39: סיור טמפלרים במושבה הגרמנית.

בסיור נצעד במושבה הגרמנית ונשמע על מקימיה במאה התשע עשרה. מי היו הטמפלרים? כיצד נראת האדריכלות של המבנים שלהם? מה עלה בגורלם ומה קסמה של השכונה היום?

סיור מספר 40: הנה באה הרכבת. סיור במתחם התחנה הראשונה של הרכבת העותומאנית ובפארק המסילה.

הסיור מתחיל במתחם התחנה שליד המושבה הגרמנית וממשיך אל מבנים ייחודיים הסמוכים למתחם. סיור על קידמה ונוסטלגיה, על עירוניות ותרבות.

סיור מספר 41: אל גיא בן הינום והשכונות הסמוכות אליו.

הגיא שמבודד את העיר העתיקה ממערב היה במשך שנים מושא לפחדים של תושבי ירושלים. גיא בן הינום, פתחו של גיהנום, אמרו עליו. נחקור את המסורות הקדומות בעניינו, נכיר את התגליות הארכיאולוגיות החשובות שנחשפו בו ונשמע על המאבקים הנוכחיים סביבו.

סיור מספר 42: סיור אל הנקרופוליס של ירושלים.

הסיור יעבור בבתי הקברות בהר הזיתים עד כתף ינום. נשמע על סיפורים מרתקים הקשורים לדמויות ייחודיות שקבורות שם, על היסטוריה, ארכאולוגיה, עירוניות ותרבות. גליקנטו דורמיר פרנסיסקנית

סיור מספר 43: קורה בקפה.

הסיור עוסק בקפה בירושלים. על גלגוליו, מהתקופה העותומאנית ועד לגימתו היום במבנה ייחודי ונסתר בעיר העתיקה.

סיור מספר: 44: הורדוס בירושלים.

הסיור בעקבות השליט המפורסם ששיפץ את הר הבית, היה מוכר כאדריכל ומטורף והטביע את חותמו על יהודה וירושלים. הסיור כולל כניסה להר הבית ולמגדל דוד וגדוש בסיפורים מסקרנים על דמותו המסקרנת של השליט הכי פוליטיקאי שפעל כאן בחסות רומי לפני אלפיים שנה.

סיור מספר: 45: "להרים את הראש".
סיור שמתמקד בפרטים קטנים שרואים במהלך סיור בעיר העתיקה בירושלים. אנחנו מגיעים הרבה פעמים לאותו המקום, אבל מונחי מטרה ויעד. הפעם, נעשה את זה קצת אחרת… ונגלה דברים חדשים.

סיור מספר 46: סיור בעקבות תמונות ישנות.

הסיור עובר בעיר העתיקה ומציג תמונות סטילס של מקומות ואנשים משתי המאות הקודמות.

סיור מספר 47: סיור ארכאולוגי בעיר העתיקה של ירושלים.

ירושלים העתיקה גדושה בהיסטוריה ומתקיימים בה סיורים ללא סוף, אבל בסיור הזה נתמקד רק בפן הארכאולוגי של ירושלים העתיקה. נבקר באתריה הארכאולוגיים ונביט על עברה באור שונה. הסיור מתקיים על ידי ארכאולוג שהוא גם מורה דרך מוסמך.

סיור מספר 48: סיור בנושא בנימין זאב, הרצל.

הסיור כולל כניסה למוזיאון לזכרו של חוזה המדינה בהר הרצל, ביקור בקברו ושיח על חזון ומנהיגות.

סיור מספר 49: סיור רק אל האתרים המרהיבים בירושלים.

הסיור רכוב לבעלי רכב פרטי ומדלג בין אתרים שונים בירושלים.

סיור מספר 50:  סיור בעלי מלאכות עתיקים.

הסיור הוא בעיר העתיקה של ירושלים ובמהלכו נבקר אצל בעלי מקצוע שמשמרים עבודות מסורתיות. נבקר אצל החיט ובמפעל הטחינה, בצלמניה והקרמיקה הארמנית ועוד.

סיור מספר 51:  סיור אל ירושלים הרומית.

הסיור יתקיים בעיר העתיקה של ירושלים ויתמקד בירושלים בתקופה הרומית. זאת הייתה תקופה רבת משמעות בלבנט, בארץ ישראל ובירושלים והיא השאירה את חותמה על האזור. נשמע על ההיסטוריה, המניעים, הכוח העצום, הטכנולוגיה והדמויות המרכזיות של אותה תקופה.

סיור מספר 52: סיור אל ירושלים העותומאנית

הסיור יעסוק בתקופה הארוכה שבני עותמאן שלטו בירושלים. מימי השגשוג והקמת החומה המקיפה את העיר ועד לדעיכתה ודריסת הרגל של המעצמות האירופאיות בשטחה. הסיור מתקיים בעיר העתיקה ובסביבתה.

סיור מספר 53: סיור על ואל ראשית העיתונות בארץ ובירושלים.

הסיור יתמקד בעיתונות הכתובה בראשית דרכה ובמקומה בירושלים. נשמע על בתי הדפוס הראשונים, על המייסדים של העיתונות הארץ ישראלית, על סיפוריה המרכזיים ונשאל האם הטלוויזיה והאינטרנט חיסלו אותה, או דווקא הביאו לה עדנה? מדריך הסיור הוא העיתונאי הוותיק שלמה צזנה, שכתב במשך 25 שנים בעיתונות הכתובה.

סיור מספר 54: בעקבות הבאוהאוס בירושלים.

סגנון הבנייה הבינלאומי בולט בירושלים, עיר שבה ארכיטקטורה מודרנית נשמעת ביטוי חצוף. בסיור שיתחיל במרכז העיר וימשיך לשכונת רחביה, נשמע על בית הספר הגרמני שהוביל למהפכה אדריכלית של ממש. הייחוד של הבאוהאוס מזמן לנו מסע לא שגרתי הרחק ממסלול התיירות השגור בעיר בדרך כלל.

סיור מספר 55: אל הכותל המערבי.

קיר התמך המערבי של בית המקדש השני המשופץ, פרי מפעלו של המלך הורדוס – שליט יהודה בחסות רומי, עמוס בהיסטוריה, ארכאולוגיה, דת ותרבות. נשמע את הסיפור המלא על לידתה של ירושלים ועל חשיבותו של הכותל כמקום תפילה והאתר המתוייר ביותר בישראל בכל שנה שוב ושוב.

סיור מספר 56: נשים בעיר העתיקה

סיור על נשים אמיצות, חכמות, מנהיגות, שפעלו ועשו היסטוריה בירושלים. הסיור מתקיים בעיר העתיקה וסביבותיה.

סיור מספר 57: סיור על החומות לילדים.

הפעלה לילדים בני 5-12 המשולבת בצעידה על חומות העיר העתיקה. ההפעלה כוללת השתתפות פעילה של הילדים בעלילת הקמת החומה העותומאנית כיחידת לוחמים השומרת על ירושלים באותם הימים.  

סיור מספר 58: סיור חנוכיות בירושלים.

סיפור החג הוא סיפורה של ירושלים: נשמע על ההיסטוריה והמסורות בעקבות המנורה והנס המפורסם מבית המקדש. הסיור באווירה החורפית והייחודית של ירושלים בחנוכה, ברחבי הרובע היהודי בעיר העתיקה.

סיור מספר 59: סיור סליחות בירושלים.

סיור סליחות מלא עוצמה במקום הקדוש ביותר לעם היהודי: אל מול הר הבית בירושלים. העיקרון של לשחרר, לוותר, למחול, לסלוח, נולד כבר בעולם הקדום. ברובע היהודי בירושלים ובכותל המערבי הוא מקבל משמעות מיוחדת.

סיור מספר 60: סיור ברחוב יפו בירושלים

הרחוב המחבר בין העיר העתיקה לעיר הנמל של ירושלים, יפו, הוא מפה פתוחה המספרת את התפתחותה של ירושלים. סיור על אנשים, בתים, דרכים, אורבניות עירוניות ותרבות.

סיור מספר 61: סיור אל הר הזיתים ונחל קדרון

ההר שמול הר המוריה, המפריד בין הר הבית למדבר, עמוס באמונות דתיות, מנהגים, היסטוריה וארכאולוגיה. נבקר בהר המתצפת על נוף עוצר נשימה של ירושלים, נשמע הסברים על האמונות השונות לגביו ונבקר באתריו ובאלה שלמרגלותיו, בנחל קדרון.

סיור מספר 62: סיור בשכונת אבו תור.

השכונה הציורית והנסתרת המשקיפה על חומות העיר העתיקה וסמוכה למתחם התחנה במושבה הגרמנית מחד ולבקעה וארנונה מאידך, היא כר מרתק לסיור בזווית אחרת על ירושלים. נצעד בין בתי השכונה ונשמע על תושביה, הרכבה המיוחד, אתריה ודייריה אז ועכשיו. הסיור מועבר על ידי תושב השכונה, מורה דרך מוסמך ומומחה לירושלים.

סיור מספר 63: סיור בהר ציון  

ההר שנשאר מחוץ לחומות מרתק לא פחות מהעיר העתיקה הסמוכה. נבקר בקבר דוד המלך, בחדר הסעודה האחרונה, במספר תצפיות מרהיבות ונשמע על מסורות, אמונות וסברות לגבי ההר ואתריו הקדושים ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים.

סיור מספר 64: סיור אופניים

סיור ברכיבה כייפית על אופניים ברחבי ירושלים. לא צריך להביא אופניים מהבית. הסיור יתחיל סמוך למתחם התחנה שבמושבה הגרמנית ויעבור בין תצפיות ואזורים מרהיבים בירושלים.

סיור מספר 65: סיור בשכונת הבוכרים

סיור מספר 66: סיור מים לילדים.

הסיור לימים חמים בחופש הגדול והוא סיור רגלי הכולל כניסה למים. מסלול הסיור הוא ממשכנות שאננים לבריכת הסולטן ופארק טדי.

סיור מספר 67:  הסיור ירושלים בתנך

סיור בעקבות הספר "669 ירושלים בתנך" שבו מוצגים 669 האזכורים של המילה ירושלים בתנך כולו. הסיור יתקיים בעיר העתיקה וסביבותיה ויספר את סיפורה של ירושלים לפי הכתוב בתנך. הספר הוא פרי עטם של שלמה צזנה, ששימש 25 שנים כעיתונאי וכעת הוא ארכאולוג ומורה דרך מוסמך והרב יצחק לוי, שניהם מומחים לירושלים. מדריך הסיור: שלמה צזנה. בסיום הסיור כל משתתף יקבל עותק מהספר.  

סיור מספר 68: חקוק באבן

סיור בעקבות הספר "חקוק באבן" שבו מוצגים 80 סימנים, כתובות וסמלים הקבועים באבניה של ירושלים. הסיור הוא בעיר העתיקה וסביבותיה, עם מחבר הספר, שלמה צזנה, ששימש 25 שנים כעיתונאי וכעת הוא ארכאולוג ומורה דרך מוסמך. בסיום הסיור כל משתתף יקבל עותק מהספר.  

סיור מספר 69: סיור בעמק המצלבה בירושלים.

העמק שנמצא בין שכונת רחביה וקריית הממשלה כולל בתוכו את המנזר הממוקם לפי המסורת הנוצרית היכן שגדעו את העץ ששימשה לצליבתו של ישו. נשמע על המסורות במקום, נכיר את מאבקי השליטה במנזר ונטייל בטבע הפתוח ובמרחבים של גן סאקר ועמק המצלבה.

סיור מספר 70: סיור בשכונת קטמון הישנה.

נשמע על השכונה הייחודית ועל דייריה מלפני קום המדינה, על סיפור הקרב בסן סימון, על המנזר שבמרכז הפארק והמבנים שסביבו. נטייל בין בתיה המפוארים ועל מיקומה ומרכזיותה בחיי ירושלים בעבר ובהווה.  

סיור מספר 71: סיור אל מוזיאון ישראל וסביבתו.

המוזיאון הלאומי שממוקם בקריית הממשלה בירושלים הוא מקום שאפשר לבלות בו שעות וגם ימים שלמים ולא להרגיש מיצוי. בסיור מודרך נבקר במקומות שאסור לפספס במוזיאון, בפינות חבויות שלו, בגן הפסלים ובאגף הארכאולוגיה וכן באתרים שסביב המוזיאון.

סיור מספר 72: גנים סביב לה. גנים ציבורים במרחב האורבני הפתוח בירושלים.

ירושלים ירוקה ומלאת מרבדים ירוקים במרחבים פתוחים וזרועה במגרשי משחקים ציבוריים. נעבור בכמה מגניה של ירושלים ובניהם בגן הפעמון, בגן בלומפילד, בגן טדי ועוד.

סיור מספר 73: התצפיות המרהיבות של ירושלים.

הסיור יכול להיות רגלי או רכוב והוא כולל ביקור והעפלה אל מקומות גבוהים כדי להביט משם אל הנוף עוצר הנשימה של ירושלים. נעצור בין היתר ב: מגדל ימקא, בעיר העתיקה בירושלים, בהר הזיתים ובהר הצופים.

בחרתם? יופי! להזמנות: 054-6742065

חסר לכם סיור בנושא שאתם אוהבים ולא נמצא כאן? עדכנו אותנו כאן 054-6742065

מוגן: סיורים של המרכז להכרת ירושלים לבחירתכם

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

סיור סליחות: "עשה למען ירושלים עירך"

סיור סליחות מלא עוצמה במקום הקדוש ביותר לעם היהודי: אל מול הר הבית בירושלים. העיקרון של לשחרר, לוותר, למחול, לסלוח, נולד כבר בעולם הקדום. בירושלים הוא מקבל משמעות מיוחדת. שלמה צזנה מזמין אתכם לסיור סליחות בעיר העתיקה של ירושלים.

29.9.22 יום חמישי בשעה 20:30 בערב. סיור סליחות.
שם הסיור: "עשה למען ירושלים עיר קודשך"

מעטים יודעים, אבל דרך בקשת הסליחה נולדה העיר ירושלים. העיר בה במשך אלף שנים ניצב בראש ההר בית מקדש. היכל עם שלושה חללים, כאשר אל החדר הקדוש ביותר בו, קודש הקודשים, מותר רק לאדם אחד, בעל משרת הכוהן הגדול, להיכנס ולבקש סליחה.

לאור הבקשות הרבות שהגיעו אל "המרכז להכרת ירושלים", השנה נצא לסיור סליחות מיוחד בין בתי הכנסת של הרובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים. קבוצות קטנות ומאובטחות, מורה דרך מוסמך ומומחה לירושלים.

סיור רגלי של כשעתיים וחצי.
מחיר למשתתף: 119 שקלים.
מדריך: שלמה צזנה – מורה דרך מוסמך, ארכאולוג, לשעבר עיתונאי 25 שנים, שכתב 5 ספרים אודות ירושלים וצפונותיה.

מועד הסיור: 29.9.22 יום חמישי בשעה 20:30 בערב. סיור סליחות.
לרישום לחץ כאן

להצטרפות למועדי סיור אחרים בתאריכים הבאים הרשומים למטה, שלחו הודעת ווטצאפ עם התאריך המבוקש ומספר המשתתפים ותענו מיידית: 054-6742065

מועדי סיור נוספים: באלול: 8.9.22 יום חמישי 15.9.22
תשרי – בין ראש השנה לכיפור: 1/2/3-10.22

יש לכם שאלה? לבירורים: 0546742065

רחבת הכותל המערבי מלאה במתפללים יהודים בערב הסליחות האחרון לפני יום כיפור. צילום: שלמה צזנה.

סיורים לקבוצות וארגונים

סיורים לקבוצות הם עסק הדורש מיומנות, ארגון, סדר, ידע וניסיון. סיורים לקבוצות וארגונים בירושלים זאת ההתמחות של "המרכז להכרת ירושלים". תחסכו לעצמכם כאב ראש והזמינו.

מאת שאולי מדר

הסיור שלך בירושלים צריך להתחיל בראש טוב. ההזמנה שלך יכולה להתבצע עכשיו. חייג או שלח ווצאפ למספר 0546742065

אנחנו "המרכז להכרת ירושלים" מכירים את צרכי הארגון ומקיימים סיורים מותאמים לקבוצה שלך. יום סיור בירושלים יכול להיות יום של כייף, של גיבוש, יום של תוכן מעניין וחוויה מרימה. אל תפספסו אותו ואל תשאירו את ההחלטות למשהו שאתם לא סומכים עליו. שורה ארוכה של ארגונים מוסדיים, ארגונים פרטיים, עסקים קטנים ובינוניים, מפעלים, חברות היי-טק, משרדי ממשלה ועיריות וכן משרדים קטנים ואינטימיים, בחרו ב"מרכז להכרת ירושלים" ושדרגו את החוויה שלהם בירושלים. עכשיו תורכם!

לרשימת הסיורים המלאה של המרכז, לחץ כאן!

בראש "המרכז להכרת ירושלים" עומד היזם שלמה צזנה (סופר, עיתונאי בכיר לשעבר, ארכאולוג, שכעת חוקר את ירושלים ומדריך בה). לצדו עובדת שורה ארוכה של מדריכים ומדריכות תוססים ומנוסים. כולם מורי דרך מוסמכים באישור משרד התיירות. המדריכים מכירים, אוהבים, גרים ועובדים בירושלים והם ייקחו אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. 

יש לנו סיורים קבועים, אך אנו מציעים גם טיולים שיותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר. כך שאתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת. החזון שלנו הוא להעניק חווית ביקור מהנה, נעימה ומלאת ידע והתרגשות למבקרים בעיר ירושלים.

ליצירת קשר שלחו הודעת טקסט או התקשרו כבר עכשיו אל: 054-6742065

"ועדיין, לא מקנא במקבלי ההחלטות"

שלמה צזנה היה שם. הוא בילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, פקידים וקצינים בכירים. שמע מהם את הסודות, הבעיות והמסרים. עכשיו הוא מפרסם את "המגילה" – ספר חדש, מותחן עלילתי מרתק, על מה שראה ושמע במסדרונות. דמיוני, כמובן.

מאת שאולי מדר

"אנחנו חיים במציאות לא נורמאלית", אומר שלמה צזנה, המחבר של "המגילה" מותחן עלילתי חדש שיוצא לקראת שבוע הספר 2022. "יש טשטוש גדול בין מציאות לדמיון. יש פער עצום בין הצהרות של פוליטיקאים, לבין מה שהם עושים שניה אחרי שהם נבחרים", הוא ממשיך. "האמת היא שראיתי שם הכל ושמעתי הכל ואני עדיין לא מקנא במקבלי ההחלטות. הם אכן בעלי שררה, כוח והשפעה, אבל הם נאלצים לקבל החלטות לא פשוטות. החלטות חורצות גורלות. וזה לא קל".

ש: מה לא קל?

"לא קל לקבל החלטות קשות והרות גורל. גם אם מדובר בהחלטות שקובעות לאחרים ולא אליך אישית".

ש: ומה ההחלטות הכי קשות שפוליטיקאים צריכים לקבל?

"ברור שיש החלטות מדיניות הרות גורל, שעל פניו אליהן אתה מתכוון. אבל הבעיות הקשות ביותר, הן בעיות מורכבות, שיש להם השלכה או השפעה על אנשים מהמגזר שלהם, מהקבוצה שלהם, מהמליאה שלהם, או מהמשפחה שלהם".

ש: וראית החלטות כאלה אצל נתניהו, אולמרט, ברק או שרון?

"הספר הוא ספר דמיוני. הוא לא עוסק בראש ממשלה כזה או אחר. אבל הבעיות הן בהחלט לא דמיוניות. הן כאן ועכשיו ולמעשה בעיות שמלוות אותנו שנים".

ש: למשל?

"למשל הר הבית. שאלה שכולם בורחים ממנה. האם לאפשר ליהודים לעלות באופן חופשי למקום הקדוש ביותר ליהדות".

שלמה צזנה באחת ממסיבות העיתונאים הדרמטיות בירושלים. ברקע, ראש הממשלה אהוד אולמרט.

ש: וזה במרכז העלילה.

"העלילה היא על ארכאולוג ירושלמי מגלה בטעות כתובת עתיקה לפיה מגיפה שתהרוג מיליונים תפרוץ בסוף השבוע הקרוב. לפי אותה הכתובת, המגיפה תיעצר אם ראש הממשלה יעלה להר הבית ויקריב קורבן. להאמין? לא להאמין? ההתרחשויות במציאות מכתיבות את קצב קבלת ההחלטות".

ש: וואו. יש גם סיפור אהבה במרכז הספר, נכון?

"נכון. הגיבור הראשי הוא דמות מורכבת ומסובכת… הסיפור הוא על הטשטוש היומיומי שקיים בישראל בין מציאות לדמיון. על מרוץ החיים המטורף בו אנו חיים. זהו סיפור הבוחן את מגבלות הכוח של ראש הממשלה. את המעורבות של בני משפחתו וסביבתו הקרובה בקבלת ההחלטות שלו. זהו סיפור על פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, אל מול יחסים אישים ואינטימיים. על ירושלים והמורכבות האינסופית שלה, אל מול חיי השגרה בה. זהו סיפור על יהודים וערבים, על אמונות ורצונות, על אהבות ואכזבות, על שבריריות החיים. על הקשר בין עבר, הווה ועתיד. זהו סיפור על מגיפה שטלטלה מדינה שלמה. העלילה נכתבה עוד לפני שפרצה הקורונה, אך מתפרסמת כעת, כשאנו כבר מכירים היטב את הסכנות והחרדות מנגיף ללא מעצורים".     

ש: תרחיב.

"הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים. לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה בירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן".

"ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו. בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך. עליו לברוח מהרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו".

"הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?  זהו מותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית".

ש: שמע, דיברתי עם כמה חברים שקראו את הספר. הם התמוגגו. ספר מצוין. מי העורך שליוה אותך? "עורכת. עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי. אני ממש שמח שהיא ניהלה את העניינים ולקחה את הספר לכיוונים הנכונים שלו".

ש: אתה עיתונאי גם היום?

"הייתי 25 שנים כתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום". היום אני חוקר את ירושלים ומדריך בה טיולים. אני מנהל את המרכז להכרת ירושלים. מוזמנים למצוא את המרכז בגוגל ולהגיע גם לסיור".

הספר נמכר בעותקים דיגיטליים באתר הספרים "עברית"! בלינק הזה: https://www.e-vrit.co.il/Author/4897/%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94_%D7%A6%D7%96%D7%A0%D7%94

עותקים מודפסים ומוזלים של הספר יימכרו בשבוע הספר בדוכן בירושלים.  

סיור קולינרי בשוק מחנה יהודה

סיור קולינרי של "המרכז להכרת ירושלים" מאפשר להפעיל את כל חמשת החושים. הסיור מפגיש בין טעמים, ריחות, קולות ומגע עם הסחורה הטרייה – עם המראות הססגוניים. הסיור משלב הליכה עם מדריך שהוא מורה דרך מוסמך שמומחה לשוק, מניבה חוויה מרגשת שתזכרו מירושלים. לכל הפרטים>
מאת שאולי מדר

סיור טעימות קלאסי בשוק מחנה יהודה הוא סיור תוסס של שעתיים מרתקות, במהלכו נחשפים לסיפורו של השוק: איך הוא נולד, איך הוא מצליח והיכן האתגרים של השוק? נשמע סיפורים על האנשים שעושים את השוק ונהנה ממגוון הסחורה, הפירות, הירקות, המאכלים והשפע שהשוק מציע. במהלך הסיור עוצרים ליד דוכנים מיוחדים, מסקרנים, מעניינים ומטריפים.

יש שתי דרכים להצטרפות:

אפשרות אחת: הצטרפות לסיור היומי הקבוע שיוצא בכל יום בבוקר או בערב. לפרטים והרשמה שלחו הודעת ווצאפ או טלפנו אל 0546742065.

האפשרות השנייה: לקבוע מועד שמתאים לכם: בדקו זמינות של מדריך וסיור: שלחו הודעה (מהירות תגובה הגבוהה ביותר היא בווצאפ) לטלפון מספר: 0546-742065.

יש לכם עוד שאלות? מהססים ולא אוהבים הפתעות? מצוין. בדיוק עבורכם ריכזנו כאן את כל השאלות והתשובות לגבי סיורים קולינריים בשוק של "המרכז להכרת ירושלים":

המדריך המלא לכל השאלות והתשובות לגבי סיורים קולינריים בשוק מחנה יהודה בירושלים

מתי מתקיים הסיור?
מתי שתחליטו! אנחנו ערוכים גם לסיור עכשיו וגם לסיור שנקבע לכל מועד שתרצו.
מעוניינים להצטרף לסיור קיים? בחרו מהסיורים הקיימים והירשמו כאן. לחצו כאן.

 מי אתם, מי המדריכים?
"המרכז להכרת ירושלים" הוא גוף שמטרתו לעודד היכרות עם העיר ירושלים באמצעות סיורים מזווית ייחודית בכל רחבי העיר. זהו אתר עסקי אותו מפעיל היזם שלמה צזנה (סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך) ואיתו עובד צוות מנוסה, קשוב ונינוח של מדריכים וותיקים. הקבוצה מתמחה ומדריכה בירושלים ורק בירושלים. המדריכים של המרכז חיים את העיר. הם מכירים, אוהבים, גרים ועובדים בירושלים. אנחנו ניקח אתכם למסע מרתק ובלתי נשכח בעיר. המחירים הוגנים. הטיולים יותאמו במיוחד עבורכם על סמך ניסיוננו העשיר ואתם תיהנו מחוויית ביקור מושלמת.

איך נרשמים?
שולחים הודעת ווצאפ למספר 054-6742065 (המענה הכי מהיר) אבל אפשר גם סמס או שמתקשרים ומספרים לנו כמה משתתפים תהיו ומתי תרצו לבקר בשוק?

שאלות ותשובות לגבי הטעימות:

 • מה אוכלים בסיור? או כמה ואיזה טעימות יש במהלך הסיור?  
  • סיור טעימות כולל חגיגה עשירת מאכלים.
  • הבסיס הוא טעימות של שתייה (משקאות פרי ייחודים); מנות ביניים (עלי גפן, ברוסקטות); מנה עיקרית (מאפים ובשר); ומתוקים.
  • קבוצה יכולה לבחור גם בעצמה ולפי מה שתחליטו, נשלח לכם תפריט מלא (התפריט יכול להיות מגוון כך שיש אפשרות לבחור מה תרצו לאכול).
 • כמה תחנות יש בסיור טעימות?
  • עוצרים במהלך הסיור כדי לשמוע הסברים ולהתבוננות.
  • עצירות לטובת אכילה מהטעימות, יש בין 5-7.
 • האם האוכל שאוכלים במהלך הסיור הוא כשר?
  • כן. המזון נרכש במקום מבתי עסק שמחזיקים בתעודת כשרות של הרבנות הראשית ירושלים (או ארגון כשרות מחמיר מכך).
 • האם האוכל בטעימות בסיור הוא חלבי או בשרי?
  • סיור משלב (בסיורים המשלבים שומרים על כללי הכשרות: אפשר לפתוח במאפה גבינה, להמשיך במאכלי פרווה/צמחוניים כמו – יפרח כורדי – עלי גפן ממולאי אורז ולסיים עם מאפי בשר. המאכלים כשרים ויש הפרדה של שעה לפחות בין טעימות של מאפים חלביים לבין טעימות בשריות).
 • מה זאת מנת טעימות ומה הגודל שלה?  
  • "טעימה" היא מנה קטנה. למעשה, בדרך כלל אנו מזמינים מנה שלמה ומחלקים אותה למספר משתתפים, לפי גודלה (לחצי, לשליש, או לרבע). כל אחד אוכל את חלקו בנפרד. נאמר, במנה של כנאפה בשרית, מנה של עלי כדאיף ובשר אסדו המוגשת על מגש קטן, המנה מחולקת לשניים. בתחנת עלי הגפן כבושים מלאים באורז ומגולגלים, יש שתי יחידות לכל משתתף. במנת הטעימות של המשקאות המיוחדים, למשל במשקאות איש האתרוגים עוזיאלי, הטעימה מוגשת בכוס פלסטיק קטנה וכל משתתף יכול לטעום יותר מסוג אחד של משקה שמוצע.
  • במה פותחים, מה המנה העיקרית – ובמה מקנחים?  תלוי באיזה משעות היום הסיור מתקיים ומה בחרתם אם אתם בקבוצה. לפעמים פותחים את הסיור בקפה ומאפה, עוברים למנות ביניים (מאפים ועלי גפן) ובמנה העיקרית בדרך כלל יש בשר, או מאפה בשר. קינוחים בדרך כלל הם במאפיות שבשוק.
 • מה לגבי אלרגנים?
  • אתם אלרגים למאכל מסוים, או למרכיב מזון מסוים? חובה לעדכן את המדריך לפני תחילת הסיור ונערך בהתאם.
 • מה לגבי טבעונים/צמחוניים/?
  בשוק יש הכול. זה אמנם מאתגר, אבל יש לכך פתרונות טובים וטעימים בסיור טעימות בשוק. תעדכנו כמה כאלה יש בקבוצה ונערך מראש כדי שהחוויה שלהם תהיי עוצמתית כמו של האחרים.
 • מה לגבי שתיה?
  סיור הטעימות מתייחס גם למשקאות מיוחדים שמייצר השוק: או מיצים טבעיים, או מיצים מבוססי תמצית בטעמים שונים, או בבירות ואלכוהול.  
 • הטעימות משביעות או שאחר כך נצטרך ללכת למסעדה?
  • בדרך כלל משתתפים יוצאים שבעים מהסיורים. אבל זה תלוי בכם ומשתנה מאדם לאדם.
  • עבור רבים אחרים הטעימות "פתחו להם את התיאבון" ואת הסקרנות לשבת באחת ממסעדות השוק.
  • האופציה הבטוחה אם אתם קבוצה ולא רוצים להיות רעבים ולא ללכת אחר כך למסעדה, היא לקחת את סיורי הפרימיום, שכוללים כמות מזון מספקת שלא תשאיר אף אחד רעב.
 • יש לי חברה שהשתתפה בסיור קולינרי פרימיום ויצאה מאוד מרוצה, בעיקר מחגיגת האוכל והשובע. מה לגבי הסיור הזה?  
  • הסיור הזה לא מתאים לכל אחד. אבל אם אתם אוהבים לאכול ומוכנים לשלם על זה עוד כמה שקלים, זה בהחלט הסיור עבורכם! בסיור הזה יש הרבה יותר בשר, תרתי משמע… כך למשל, אם מדברים על מעורב ירושלמי, אז גם טועמים ממנו.
 • ראיתי שיש סיור טעימות במאפיות, אז מה, בסיור כזה רק נתמלא בלחם?
  • סיור מאפיות הוא כל כך חוויתי, שזאת בהחלט שאלה במקום. אין כמו לחם פריך וחם שהרגע יצא מהטבון. אין כמו "הקשה" של החלה בזמן שהיא יצאה מלהט התנור. אז כן, בסיור המאפיות נציע לכם מהבצקים ונבדוק מה שונה בין מאפייה למאפייה. עם זאת, יש בסיור הזה גם מאפים שבהם הבצק רק מעטפת.

שאלות ותשובות לגבי מסלול הסיור ואופיו:

 • מה מיוחד בשוק מחנה יהודה?
  • שוק מחנה יהודה הוא השוק הססגוני, התוסס ואותנטי של ירושלים. ירושלים מיוחדת מאוד וגם השוק שלה מיוחד מאוד. זהו שוק ותיק בן למעלה ממאה שנים. מחנה יהודה מלא במראות, ריחות, טעמים ותחושות שמעוררות רצון לדעת, להכיר ולטעום. אין דרך טובה יותר להתחבר למקום אלא דרך האוכל שבו. אז יש את ירושלים של מעלה, את הכותל והעיר העתיקה ויש את מרכז הקולינרי של ישראל, שאיש לא יוצא בו מאוכזב.  
 • מה המסלול המפורט של הסיור?
  • מסלול הסיור יעבור בכל חלקי השוק: נתחיל בשוק הפתוח (רחוב מחנה יהודה) ונעבור אל השוק המקורה (רחוב עץ חיים), השוק הגרוזיני והשוק העירקי. כמו כן אנו מבקרים ברחוב יפו וברחוב אגריפס וחוצים אל שכונת נחלאות הסמוכה.
 • הסיור הוא רק בשוק, או גם בשכונות הסמוכות אליו?
  • הסיור מתמקד בשוק, אבל השוק חי ונושם בסביבה הקרובה אליו ומתמזג בשכונת נחלאות שבה הוא ממוקם. לכן הסיור פוקד גם את שכונת נחלאות שממערב לו וברחוב יפו הצמוד ממזרח.
 • מי מדריך את הסיור?
  • מדריכים מנוסים ומומחים לשוק מטעם "המרכז להכרת ירושלים". הסיורים בשוק הם בדרך כלל בהדרכתו של שלמה צזנה, העומד בראש "המרכז להכרת ירושלים". האמת היא שיש עליו אפילו ערך בויקיפדיה, מוזמנים לקרוא, או להאמין לנו, שהוא האיש שנכון להיום הכי מכיר את ירושלים, סופר, עיתונאי, ארכאולוג ומורה דרך מוסמך. במידה וצזנה כבר מדריך קבוצה אחרת בתאריך שתבקשו, ידריך אתכם בשוק אחד או אחת מתוך ששת המדריכים המעולים והאנרגטיים שלנו.
 • השוק מאוד צפוף ומאוד רועש. איך אפשר להתגבר על זה?  
  • אפשר לבקש סיור עם מערכות שמע אישיות, כך שכולם ישמעו כאשר המדריך מדבר, מסביר ומתדרך באיזה פניה הוא לקח שמאלה כדי שכולם יהיו בעניינים ולא יישארו מאחור. בקשה להצטייד במערכות שמע אישיות לכל משתתף דורשת תוספת של 20 שקלים נוספים מכל משתתף.
 • מי עוד משתתף בסיור?
  • זה תלוי. אם אתם קבוצה (מעל ארבעה אנשים – ולא משנה אם אתם משפחה/חברים) אתם יכולים לבקש סיור משלכם.
 • אנחנו לא קבוצה נפרדת, אלא זוג/בודד המצטרף לקבוצה. כמה אנשים יש בקבוצה כזאת?
  • אם אתם לא בקבוצה מאורגנת שהזמינה את הסיור, אז הקבוצה שתצא לסיור היא קטנה יחסית, עד 15 משתתפים. בדרך כלל אנחנו לא מעמיסים בסיורי שוק.

שאלות ותשובות לגבי מתי מתקיימים הסיורים?

 • יש סיורי בוקר בשוק?
  • כן. השוק מתעורר מוקדם, אבל מתחילים "להרגיש" אותו החל מהשעה 09:00 בבוקר ואז גם מתחילים הסיורים שלנו. בימי שישי העומס ניכר ועולה ככל שמתקרבים לשעת צהרים, כך שגם הסיורים מתחילים מוקדם.  
 • יש סיורים גם בצהרים ובערב בשוק?
  • כן.
 • יש סיורי לילה בשוק?
  • כן. יש בשוק מחנה יהודה חיי לילה תוססים. לא רק בסטות של פירות וירקות, אלא גם פאבים ובתי קפה צעירים ושמחים.

שאלות ותשובות לגבי עבור מי מתאים הסיור?

 • אנחנו קבוצה, יש סיורים לקבוצה?
  • כן. מצוין. הסיורים בנויים היטב עבור קבוצות.
 • אנחנו זוג. הסיור מתאים?
  • כן. אפשר לצרף לקבוצה, אך במקרה שלא תהיה קבוצה, אנחנו נוציא את הסיור רק עבורכם.
 • אני לבד, יש לכם סיורים עבור משתתף בודד?
  • במידה ויש סיור עם משתתפים נוספים, נצרף אותך אליהם. (כך שהמחיר הוא אותו מחיר: 200 שקלים למשתתף).
  • סיור טעימות למשתתף יחיד לבד עם מדריך הוא בעלות של 300 שקלים (200 שקלים לסיור של שעתיים ועוד 100 שקלים על הטעימות).

 • מה לגבי השתתפות של ילדים בסיור?
  • ילדים יכולים להצטרף לסיור. במידה ואתם מביאים ילדים לסיור, אנא עדכנו אותנו מבעוד מועד. יש דרך להפוך את הסיור עבורם (בני 5-12 וכן בני 12-17) למעניין, נעים וחווייתי יותר, גם אם הקבוצה היא בעיקרה של מבוגרים.
 • יהיו עוד משתתפים בסיור?
  • הזמנתם סיור כקבוצה? אין משתתפים מחוץ לקבוצה.
  • הזמנתם סיור לזוג וביקשתם סיור נפרד? אין משתתפים נוספים לקבוצה.
  • אתם זוג/משתתף בודד – תצורפו לקבוצה של זוגות אחרים/בודדים נוספים שנרשמו לאותו הסיור.
 • מתאים ליום כייף בירושלים?
  • בהחלט! ויהיה כייף.
 • מתאים ליום גיבוש של חברה?
  • בהחלט! אין כמו השוק לימי גיבוש.
 • אנחנו מתכננים לחגוג יום הולדת לבן משפחה ולשלב בחגיגות סיור, זה מתאים?
  • קודם כל, מזל טוב! ואכן, רעיון מיוחד ומקורי להביא אותו/אותה/את כל המשפחה לסיור. אפשר להסתפק בסיור הקולינרי ואפשר לשלב את הסיור בארוחה באחת ממסעדות השוק הנפלאות. יש גם מסעדות קינוחים נהדרות. תעדכנו אותנו וננסה להמליץ.

שאלות לגבי התשלום/עלות הסיור:

 • תזכיר לי כמה זה עולה?

200 שקלים לכל משתתף לסיור קולינרי, 350 שקלים לכל משתתף לסיור קולינרי פרימיום. 100 שקלים לסיור שוק ללא טעימות.

 • איך משלמים? אפשר לשלם על הסיור באשראי?
  • אפשר לשלם במזומן, או דרך האתר באשראי.
  • יש לנו סליקת אשראי מאובטחת של כרטיסי האשראי ומיד עם סיום התשלום אתם מקבלים חשבונית מס/קבלה (מערכת אוטומטית ששמה "חשבונית ירוקה").
 • מה כלול במחיר של סיור טעימות?
  • סיור מודרך של כשעתיים.
  • אכילה של חמש טעימות.  
 • מה מדיניות הביטולים?
  • אפשר לבטל הזמנה של סיור עד 24 שעות מראש.
 • האם אתם "מרוויחים עלינו" בסיבוב הטעימות בכך שאתם עוצרים דווקא בדוכנים מסוימים?  
  • לא. אנחנו גם לא גובים מבעלי העסקים שום עמלות גישור או כל תשלום אחר. ההפך. אנחנו מביאים אליהם את הלקוחות ומשלמים תשלום מלא. קבוצה אצלנו גם יכולה לבחור אם היא רוצה לקיים סיור כאשר הטעימות לא כלולות במחיר הסיור. ובכל מקום תוכלו לבחור מה ואם לטעום ולשלם במקום.
 • האם אפשר להזמין לקבוצה רק סיור בשוק, בלי הטעימות?
  • בהחלט.
  • קבוצה אצלנו גם יכולה לבחור אם היא רוצה לקיים סיור כאשר הטעימות לא כלולות במחיר הסיור – ובכל מקום תוכלו לבחור מה ואם לטעום ולשלם במקום.

שאלות ותשובות נוספות:

 • באיזה קצב הסיור?
  • הסיור מתבצע בהליכה מתונה, אך זכרו כי אנו הולכים בערך שעתיים ברגל, פה ושם יש מעט מדרגות.
 • מה צריך להביא לסיור?
  • כלום. רק סקרנות ומצב רוח טוב… תמיד עדיף לבוא בנעלים נוחות ועם כובע ומים.
 • מהי דרגת הקושי של הסיור?
  • קלה.
 • איפה חונים? והאם החנייה בתשלום?
  • למגיעים ברכב פרטי, יש מספר רב של חניונים מוסדרים, כולם בתשלום, סביב וממש צמוד לשוק מחנה יהודה. רשמו באפליקציות הניווט ובווייז חניה מחנה יהודה ותראו מה קרוב אליכם. יש את חניון מרכז כלל, חניון שוק מחנה יהודה הפתוח והצמוד לבית כי"ח ויש את החניה המקורה חניית מחנה יהודה של מלון בראון. יש חניה גדולה שלא מחייבת להיכנס לתוך האזור הצפוף של השוק והיא ב"שוקניון", ברחוב אגריפס 88. יש גם אפשרות לחנות בהר הרצל ולעלות ברכבת הקלה שמגיעה לשוק.
 • האם אפשר להגיע לסיור בתחבורה ציבורית?
  • בהחלט ואף רצוי. תחבורה ציבורית יעילה יותר, תחסוך לכם זמן וכסף. עדיף להגיע לשוק ברכבת הקלה (תחנות שלה יש גם ליד התחנה המרכזית, תחנת הרכבת המרכזית (תחנת נבון), מהר הרצל וממקומות נוספים.
 • הסיור בשוק מאובטח? מה מידת הביטחון בשוק?
  • אנחנו בלב בירת ישראל ואפשר להרגיש בטוחים.
  • רק כדי שתהיו רגועים, נספר לכם כי בדרך כלל המדריך שמבצע את הסיור נושא נשק ומיומן להשתמש בו אם חלילה יהיה צריך. כמו כן, השוק הוא אחד המקומות המאובטחים בירושלים. יש נראות ונוכחות גבוהה של אנשי כוחות הביטחון, משטרה ומשמר הגבול וכן של כוחות גלויים וסמויים.
 • יש סיורים באנגלית?
  • הסיורים בעברית בלבד.
 • יש סיור בשוק מחנה יהודה עם שילוב של אתרים נוספים בעיר?
  • כן. מיועד לקבוצות. השוק יכול להיות רק חלק מהסיור. אפשר למשל, לקיים סיור בשוק מחנה יהודה ואז לעלות על הרכבת הקלה ולהמשיך עם המדריך לסיור בעיר העתיקה.
 • באיזה יום הסיור ובאיזה יום עדיף לבקר בשוק?
  • יש סיורים בכל ימות השבוע. השוק נסגר עם כניסת השבת ורק חלק מעסקי ההסעדה נפתחים במוצאי שבת. כך שסיורים מתקיימים בימים ראשון, שני, שלישי, רביעי, חמישי ושישי. לכל יום יש את הייחוד שלו. הימים שבהם יש בשוק תנועה ערה יותר הם רביעי, חמישי ושישי. שישי הוא כבר יום עמוס בשוק, בשעות מסוימות עמוס מידי.  
 • מה זה סיור מודרך? למה אי אפשר לטייל שם לבד?
  • הסיור מתקיים בהדרכת אדם שהוא מוסמך לבצע סיורים ובפיקוח משרד התיירות. מורה דרך מוסמך עובר קורס של שנתיים, עומד בשורה של קריטריונים רגולטורים ומאושר לעבודה עם קהל.
  • לגבי סיור עצמאי, ברור שאתם יכולים. הכל אפשרי. אבל הזמן שלכם יקר ובסיור מודרך, משהו שלמד, חקר, אסף ובדק כבר הכל עבורכם, מוביל אתכם יד ביד, עונה לכל שאלה שלכם, מרחיב לכם את הדעת וחוסך לכל גם כסף. וגם, בואו ונספר לכם סוד קטן… אפילו למדריכים שלנו לקח הרבה מאוד זמן להכיר את ההיסטוריה, ההיגיון של ההתפתחות של השוק, הסמטאות, הסודות של אנשי השוק וההכרה היכן לעצור ומה לעשות בסיור שוק.
 • מה כבר תחדשו לירושלמי כמוני שמכיר את השוק/עובד בירושלים ומזמין אוכל מהשוק?
  • השוק לא מספיק להתחדש. יש פינות שאולי גם אתה לא שמעת עליהם. עד היום, כל מי שהגיע, גם ירושלמי אסלי מקורי, הודה שהופתע.
 • יש לכם הסעות אל הסיור?
  • לא. אתם מגיעים עצמאית לנקודת המפגש שבה מתחיל הסיור (נקודת המפגש נמסרת למשתתפים לאחר ההזמנה).
 • מה לגבי נגישות והנגשה בשוק?
  • השוק מורכב מרחובות מישוריים ויש בו נגישות נוחה לבעלי מוגבלויות.  
 • אתם עושים גם סדנאות בישול בשוק?
  • לא. אנחנו עושים רק סיורים. יש אחרים שמשלבים סדנאות בישול.
 • אנו מעוניינים בסיור קצת שונה בשוק. נאמר, רק בתי קפה ואופנה ולא באוכל, יש לכם סיור כזה?
  • בהחלט. כל מה שקשור לשוק מחנה יהודה, אנחנו מכירים. יש הרבה מה לראות בשוק, גם שלא מדובר רק במזון.
 • איפה נפגשים?
  • בשוק במקום שקל להגיע אליו. נקודת המפגש תימסר לכם לאחר הרישום וסמוך למועד הסיור.  
 • איך נרשמים/ איך מדברים אתכם, איך יוצרים קשר?
  • אנחנו יושבים בשכונת אבו תור הציורית, לא הרחק ממתחם התחנה במושבה הגרמנית בירושלים. הדרך הנוחה ביותר היא לשלוח לנו הודעת ווצאפ למספר 0546742065, סמס או מתקשרים ומספרים לנו כמה משתתפים תהיו? מתי תרצו לבקר בשוק?
  • מייל: shlomocesana@gmail.com

   אז להתראות בירושלים…

סיור משפחתי – ילדים והורים – בשכונת עין כרם

סיור מיוחד בטבע הירושלמי – בשכונת עין כרם

האביב כבר כאן. ירושלים פורחת והילדים בחופש. מוזמנים להצטרף לסיור בלתי נשכח בשכונה הקסומה ביותר בארץ, שכונת עין כרם בירושלים.

מחיר: 50 שקלים למשתתף (בגילאי 5 ומעלה)
(או מחיר למשפחה: 200 שקלים, גם אם יש יותר מארבעה משתתפים).
לבירורים, שאלות ובקשות, אפשר לשלוח ווצאפ (או להתקשר) 054-6742065.

משך הפעילות והסיור כשעתיים. הסיור כולל הליכה רגלית.

בתכנון: בסיור נצא אל הסמטאות הקסומות של השכונה הירושלמית העתיקה, נציץ אל הכנסיות ובתי הכנסת, ניגע במי המעיין שבמרכז השכונה ונכיר את המרחבים הירוקים של הפרבר העירוני.

הסיורים הם עם מדריכים של "המרכז להכרת ירושלים" שהם מורי דרך מוסמכים.

מעיין מרים, עין כרם, ירושלים. צילום: שלמה צזנה.

סיור בשוק מחנה יהודה

הצטרפו לחוויה מלאת טעמים, ריחות, קולות ומראות ירושלמים שיהפכו את הביקור למצוין!

שוק מחנה יהודה בלב ירושלים מאפשר לכל מי שמגיע אליו להתחבר לאותנטיות הירושלמית הקלאסית. מומחה לשוק ולירושלים ייקח אתכם לסמטאות הנכונות, לדוכנים, לפינות הנסתרות ולמרכז ההוויה בשוק הפתוח, הגדול והמרכזי של ירושלים.

נשמע איך נולד השוק, מי האנשים שהופכים אותו למה שהוא ונבין מה סוד קסמו.

הסיור הזה של "המרכז להכרת ירושלים" הוא משהו שאתם לא רוצים להפסיד בביקור שלכם בירושלים!

משך הסיור: כשעתיים. דרגת קושי: קלה (הליכה עירונית בשוק).
מדריך: שלמה צזנה, מנהל המרכז להכרת ירושלים, מומחה לירושלים ולשוק מחנה יהודה ומי שחיבר שישה ספרים על העיר.
מדריכים נוספים העומדים לרשות המרכז הם ירושלמים המתגוררים בה ועובדים רק בה.

יש אפשרות להצטרף גם לסיור טעימות. הכל לפי הזמן והתקציב שתבחרו.

להצטרפות לסיור היום או להזמנת סיור לקבוצה או ליחידים התקשרו כעת והבטיחו את מקומכם: 054-6742065

לבירורים ולכל שאלה: שלחו ווצאפ/סמס/התקשרו לטלפון מספר 054-6742065 או שלחו אימייל: shlomocesana@gmail.com ונחזור אליכם עם תשובה מלאה ובהקדם.

שוק מחנה יהודה, רחוב עץ חיים. צילום: שלמה צזנה

"המגילה"

המגילה – ספר מתח מאת שלמה צזנה

לרכישת עותק של ספר דיגיטלי: לחץ כאן (מעבר לחנות) "עברית"

לרכישת עותק של הספר "המגילה" לחץ כאן

כריכת הספר "המגילה" מאת שלמה צזנה

הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים.

לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה של ירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן. ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו.

בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך.  עליו לברוח מכוחות שרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו.

הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?

האירועים מתרחשים בקצב מסחרר במותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית.

עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי.

שלמה צזנה, מחבר הספר, הוא עיתונאי, סופר וחוקר ירושלים. צזנה שימש במשך 25 שנים ככתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום" ובילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה ושאר הבכירים בצמרת המדינה. צזנה, יליד ירושלים ומתגורר בעיר, הוא גם ארכיאולוג ומורה דרך. צזנה פרסם עד כה ארבעה ספרים העוסקים בירושלים: "מדריך לעיר ירושלים"; "חקוק באבן"; "100 נקודות חן בירושלים"; "669 ירושלים בתנ"ך"; ואת ספר הילדים "אבא שמן". "המגילה" הוא הרומן הראשון שלו.