"ועדיין, לא מקנא במקבלי ההחלטות"

שלמה צזנה היה שם. הוא בילה שעות ארוכות לצד ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, פקידים וקצינים בכירים. שמע מהם את הסודות, הבעיות והמסרים. עכשיו הוא מפרסם את "המגילה" – ספר חדש, מותחן עלילתי מרתק, על מה שראה ושמע במסדרונות. דמיוני, כמובן.

מאת שאולי מדר

"אנחנו חיים במציאות לא נורמאלית", אומר שלמה צזנה, המחבר של "המגילה" מותחן עלילתי חדש שיוצא לקראת שבוע הספר 2022. "יש טשטוש גדול בין מציאות לדמיון. יש פער עצום בין הצהרות של פוליטיקאים, לבין מה שהם עושים שניה אחרי שהם נבחרים", הוא ממשיך. "האמת היא שראיתי שם הכל ושמעתי הכל ואני עדיין לא מקנא במקבלי ההחלטות. הם אכן בעלי שררה, כוח והשפעה, אבל הם נאלצים לקבל החלטות לא פשוטות. החלטות חורצות גורלות. וזה לא קל".

ש: מה לא קל?

"לא קל לקבל החלטות קשות והרות גורל. גם אם מדובר בהחלטות שקובעות לאחרים ולא אליך אישית".

ש: ומה ההחלטות הכי קשות שפוליטיקאים צריכים לקבל?

"ברור שיש החלטות מדיניות הרות גורל, שעל פניו אליהן אתה מתכוון. אבל הבעיות הקשות ביותר, הן בעיות מורכבות, שיש להם השלכה או השפעה על אנשים מהמגזר שלהם, מהקבוצה שלהם, מהמליאה שלהם, או מהמשפחה שלהם".

ש: וראית החלטות כאלה אצל נתניהו, אולמרט, ברק או שרון?

"הספר הוא ספר דמיוני. הוא לא עוסק בראש ממשלה כזה או אחר. אבל הבעיות הן בהחלט לא דמיוניות. הן כאן ועכשיו ולמעשה בעיות שמלוות אותנו שנים".

ש: למשל?

"למשל הר הבית. שאלה שכולם בורחים ממנה. האם לאפשר ליהודים לעלות באופן חופשי למקום הקדוש ביותר ליהדות".

שלמה צזנה באחת ממסיבות העיתונאים הדרמטיות בירושלים. ברקע, ראש הממשלה אהוד אולמרט.

ש: וזה במרכז העלילה.

"העלילה היא על ארכאולוג ירושלמי מגלה בטעות כתובת עתיקה לפיה מגיפה שתהרוג מיליונים תפרוץ בסוף השבוע הקרוב. לפי אותה הכתובת, המגיפה תיעצר אם ראש הממשלה יעלה להר הבית ויקריב קורבן. להאמין? לא להאמין? ההתרחשויות במציאות מכתיבות את קצב קבלת ההחלטות".

ש: וואו. יש גם סיפור אהבה במרכז הספר, נכון?

"נכון. הגיבור הראשי הוא דמות מורכבת ומסובכת… הסיפור הוא על הטשטוש היומיומי שקיים בישראל בין מציאות לדמיון. על מרוץ החיים המטורף בו אנו חיים. זהו סיפור הבוחן את מגבלות הכוח של ראש הממשלה. את המעורבות של בני משפחתו וסביבתו הקרובה בקבלת ההחלטות שלו. זהו סיפור על פוליטיקה ויחסים בינלאומיים, אל מול יחסים אישים ואינטימיים. על ירושלים והמורכבות האינסופית שלה, אל מול חיי השגרה בה. זהו סיפור על יהודים וערבים, על אמונות ורצונות, על אהבות ואכזבות, על שבריריות החיים. על הקשר בין עבר, הווה ועתיד. זהו סיפור על מגיפה שטלטלה מדינה שלמה. העלילה נכתבה עוד לפני שפרצה הקורונה, אך מתפרסמת כעת, כשאנו כבר מכירים היטב את הסכנות והחרדות מנגיף ללא מעצורים".     

ש: תרחיב.

"הארכאולוג ד"ר ספי ישורון חולם להיות מוערך ומפורסם. לקראת עוד סוף שבוע משעמם, נדמה שחלומו עומד להתגשם כשהוא חושף תגלית יוצאת דופן: כתובת עתיקה ונסתרת שמופיעה על מגילה שמנבאת כי אסון ענק יתרחש בישראל ממש בקרוב: מגיפה שתהרוג מיליונים. לפי אותה הכתובת, רק דבר אחד יכול לעצור את המגיפה ולהציל רבים: על ראש הממשלה לעלות להר הבית בעיר העתיקה בירושלים, להתפלל ולהקריב קורבן".

"ספי מספר על התגלית ליעל אפק, האקסית שלו והדוברת של ראש הממשלה, במטרה להיעזר בה ולהביא את הדברים בפני הבוס שלה, אלא שהיא כבר מזמן הפסיקה להאמין לו. בינתיים אירועים יוצאי דופן מתחילים להתרחש במדינה בקצב מסחרר. ספי פועל נגד הזמן שאוזל, ובמקביל הולך ומסתבך. עליו לברוח מהרודפים אחריו ולפעול לסיכול התגשמותה של הנבואה. כדי לעשות זאת עליו לקנות מחדש את אמונה של יעל ולהבין כמה דברים גם על עצמו".

"הפתרון עליו הוא מצביע ואשר עולה מהכתובת נשמע לרבים ממש הזוי, חסר תקדים וכזה שעלול להבעיר בלהבות את המזרח התיכון. האם ספי יסבך מדינה שלמה? או שיהפוך לגיבור שהוא כל כך מבקש להיות?  זהו מותחן מקומי מקורי שנוגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית".

ש: שמע, דיברתי עם כמה חברים שקראו את הספר. הם התמוגגו. ספר מצוין. מי העורך שליוה אותך? "עורכת. עורכת הספר היא הסופרת המוערכת הגר ינאי. אני ממש שמח שהיא ניהלה את העניינים ולקחה את הספר לכיוונים הנכונים שלו".

ש: אתה עיתונאי גם היום?

"הייתי 25 שנים כתב, פרשן ועורך ב"מעריב" ו"ישראל היום". היום אני חוקר את ירושלים ומדריך בה טיולים. אני מנהל את המרכז להכרת ירושלים. מוזמנים למצוא את המרכז בגוגל ולהגיע גם לסיור".

הספר נמכר בעותקים דיגיטליים באתר הספרים "עברית"! בלינק הזה: https://www.e-vrit.co.il/Author/4897/%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94_%D7%A6%D7%96%D7%A0%D7%94

עותקים מודפסים ומוזלים של הספר יימכרו בשבוע הספר בדוכן בירושלים.  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: