ירושלים, יש אהבה באוויר!

הספר "מדריך לעיר – ירושלים" בא לעורר סקרנות, אבל גם – ובעיקר, לשמש מורה נבוכים של עיר סבוכה.  בים הספרים שנכתבו אודות ירושלים,  שלמה צזנה, עיתונאי ומורה דרך, יצא לברור את החשוב, לתמצת את העיקר ולהעביר את החותם האישי שלו מהעיר. 

חושבים שאתם מכירים את ירושלים? תחשבו שוב… בכריכה האחורית של הספר "מדריך לעיר – ירושלים", את התקציר המוכר שמופיע אודות הספר,  מחליפות שורות-שורות של שאלות על מידע שמופיע בעמודיו. הספר בא לשמש אלבום למזכרת, המתמצת את המידע הדרוש להבין, ודרך כך גם לאהוב, את פניה הרבות של העיר ירושלים.

לכל אחד יש את הסיפור האישי שלו, או את הזיכרון שלו מירושלים. רבים חוששים מהעיר ועבורם ביקור בה הוא קפיצה קטנה לחו"ל-מקומי. בין אוהביה, ובין אלו שפחות, ישנה הסכמה שזוהי עיר שהחיים בה מורכבים. עיר מסקרנת, מלאת קלישאות וסמלים, רווית היסטוריה ואמונה דתית, מרתקת אנתרופולוגית. הספר הזה מרכז תחת קורת גג אחת את אתריה של ירושלים ומספק תמונה שלמה על העיר הקסומה ורבת הפנים.

ספרים רבים, בתחומי עניין מגוונים, נכתבו על ירושלים. גם באינטרנט יש אוצר בלום של מידע מתחדש על העיר.  ולמרות זאת, דווקא בעידן אוטוסטראדת המידע הבלתי מוגבל, בא הספר  "מדריך לעיר – ירושלים", כדי להתבונן בעיר כמכלול ומרכז את  המידע הרב תוך מתן משקל ראוי ונכון למרכיביו. ספר זה שופך אור על 500 אתרים נבחרים הזוכים לתיאור עשיר,  מעודכן, מתומצת.

למרות שהספר יכול לשמש כמורה נבוכים עבור מי שהיכרותו עם ירושלים אינה מספקת, הוא יכול גם לספק גם את סקרנות  המקומיים ולחדש גם למטיילים וותיקים בירושלים.

בתמונה: כריכת הספר מדריך לעיר ירושלים מאת שלמה צזנה.
צילום הכריכה: יוסי זמיר.

סדר הפרקים בספר נגזר ממפת העיר, כשהוא יוצא מהעיר העתיקה שבמרכז וממשיך במעגלים מתרחבים סביבה. בספר בולט פרק מרכזי המוקדש לעיר העתיקה, כאשר יתר הפרקים עוסקים במרכז העיר, בקריית הממשלה, בשכונותיה  ובשאר אתריה של ירושלים. האתרים החשובים יותר, כמו הר הבית, כנסיית הקבר או הכותל זוכים לפירוט רב יותר, כולל תמונות מרהיבות ואף מפות.

זהו ספר חובה על שולחן הקפה בכל סלון ישראלי. זהו אינו מדריך כיס, אלא יותר אלבום הפורש את סיפורה של עיר מיוחדת במינה. מטרת הסיורים המוצעים בכל פרק ופרק, היא לאפשר לקוראים המבקרים לרכוש את המידע ולהתרשם מהאווירה שבשטח בצורה החיה ביותר. הספר בא להציג את ירושלים כפי שהיא בעיני המחבר: קסומה, מסקרנת, רווית היסטוריה ומתחדשת, אך גם מלאת מורכבות וסוגיות מורכבות.

כל ספר הוא חותם אישי של המחבר: שלמה צזנה, שהספר נכתב מנקודת מבטו. תושב העיר, עיתונאי שמעורב בענייניה, אחד שתמיד רעב לסיורים בה, ושלמרות שנים ארוכות של היכרות עמה עודנו להוט לגלות את ההפתעות שמזמנים הגילויים אודותיה.

צזנה (יליד 1971), מבכירי העיתונאים בישראל, מתבונן במשך שלושה עשורים על העיר והתמורות שהיא עוברת, ומרבה לכתוב עליה. למשל, בפרק אודות קריית הממשלה,  ההסבר נשען על היכרות בלתי אמצעית עם משרד החוץ. או, במקום אחר, המלצה לבקר ב"שכונת מצוקה", בקטמונים (דבר שבהחלט לא מצוי בספרי תיור אחרים אודות ירושלים) היא למעשה הזמנה לביקור בשכונת ילדותו של המחבר.

שם הספר: מדריך לעיר – ירושלים.
מחבר: שלמה צזנה.
עורך מדעי: ד"ר אייל מירון
458 עמודים. הוצאת חברת ג'יי-נט, 2013.

מחיר קטלוגי: 198 ₪.
עכשיו במבצע! 65 ₪
לרכישת הספר התקשר או שלח ווצאפ ל: 054-6742065

%d בלוגרים אהבו את זה: